Białystok. Zwiedzanie schronu i oglądanie panoramy miasta z wieży kościoła podczas Nocy Muzeów

podlaskie24.pl 6 miesięcy temu

Zwiedzanie schronu przeciwlotniczego, komendy policji czy tzw. Domu Partii. Możliwość zajrzenia do meczetu, piwnic Pałacu Branickich czy oglądania panoramy miasta z wieży kościoła. To m.in. znalazło się wśród propozycji przygotowanych przez różne instytucje na sobotnią Noc Muzeów w Białymstoku

Jubileuszowa, 20. odsłona Europejskiej Nocy Muzeów odbywa się w nocy z 18 na 19 maja. W Białymstoku swoje propozycje przygotowały instytucje kultury, ale też organizacje pozarządowe, uczelnie, gminy wyznaniowe czy policja. Większość imprez rozpoczęła się o godz. 18.

Na „Noc w schronie” zaprasiła m.in. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku. Było można zwiedzać schron przeciwlotniczy mieszczący się w piwnicach budynku LP. Budynek powstał w latach 50., a schron był uwzględniony już w projekcie. Schron nigdy nie został użyty, a zwiedzanie go w Noc Muzeów to jedna z niewielu okazji, żeby móc do niego zajrzeć.

Sekrety tzw. Domu Partii, czyli budynku dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Białymstoku, można było poznać z wydziałem historii Uniwersytetu w Białymstoku, który ma tam swoją siedzibę. Budynek uważany jest za jeden ze szczytowych osiągnięć architektury socrealistycznej w Polsce. Objęty jest ochroną konserwatorską.

Dom Partii zaprojektował w 1950 roku architekt Stanisław Bukowski, który był odpowiedzialny za odbudowę Białegostoku po II wojnie światowej. Do użytku budynek oddany został w listopadzie 1952 roku. W 1990 roku „w brawurowej i happeningowej akcji” budynek został przejęty przez studentów wtedy jeszcze filii Uniwersytetu Warszawskiego, w tej chwili Uniwersytetu w Białymstoku i do dziś uczelnia ma tu swoją siedzibę.

Uczestnicy Nocy Muzeów mogli też zwiedzić piwnice Pałacu Branickich, jednego z najważniejszych zabytków w mieście. Piwnice odkryto kilka lat temu, pochodzą z XVII wieku – podczas prac udało się odkryć oryginalne tynki i ceglaną podłogę. Udostępniona zostanie też „Piwnica Lalek”, czyli magazyny Białostockiego Teatru lalek. Można tam stkać tych wszystkich bohaterów, którzy wystąpili w repertuarze” Teatru. Najstarsze lalki pochodzą z lat 60. XX wieku, w „Piwnicy” są też kostiumy, rekwizyty czy fragmenty dekoracji.

Po raz drugi do Nocy Muzeów dołączyła Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Białymstoku. Chetni mogli zwiedzić z przewodnikiem meczet, spotkać się z Tatarami. Przygotowano też pokazy parzenia kawy i herbaty, a także warsztaty tatarskich tańców.

Do swojej siedziby zaprosiła też Wojewódzka Komenda Policji w Białymstoku. W asyście policjantów można było zwiedzić budynek komendy a także zapoznać się ze sprzętem policyjnym.

Natomiast sprzęt wojskowy można było zobaczyć przed siedzibą Muzeum Wojska w Białymstoku oraz w Parku Militarnym, który w sobotę rozpoczął sezon.

Chętni mogli podziwiać panoramę miasta z wieży kościoła św. Rocha, dachu Opery i Filharmonii Podlaskiej, a także bramy zegarowej Pałacu Branickich, gdzie mieście się XVIII-wieczny mechanizm zegarowy.

W Noc Muzeów chętni mieli możliwość zwiedzania wystaw m.in. w Galerii Arsenał, Muzeum Podlaskim czy Galerii im. Sleńdzińskich. Przygotowano tam tematyczne warsztaty, akcje, spacery oraz koncerty.

Idź do oryginalnego materiału