Biotechnologia w Politechnice Białostockiej – najnowsze trendy tematem BioTechFuture

podlaskie.news 4 godzin temu
Zdjęcie: BioTechFuture


Biotechnologia w Politechnice Białostockiej: trendy w produkcji żywności, kosmetyków, nowoczesnym rolnictwie, czy ochronie środowiska były tematami pierwszej konferencji „BioTech Future”.

Konferencja była okazją do przedstawienia najnowszych trendów branży biotechnologicznej, a także zachętą do studiowania kierunku biotechnologia w Politechnice Białostockiej. Od 10 lat realizowany jest on na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Uczelni.

– Biotechnologia w Politechnice Białostockiej to kierunek studiów, ale też bardzo ważna dyscyplina naukowa, w której nasi naukowcy odnoszą ogromne sukcesy – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Nasi naukowcy bardzo dobrze wykorzystują potencjał naturalny naszego regionu, aktywnie współpracują z przedsiębiorcami, tworzą osiągnięcia naukowe, które są rozpoznawalne na całym świecie i przyczyniają się do rozwoju współpracy międzynarodowej naszej uczelni.

Biotechnologia w Politechnice Białostockiej skupia w tej chwili blisko 130 studentów na studiach inżynierskich i magisterskich. Kierunek ukończyło ponad 330 absolwentów.

– Biotechnologia to kierunek, którym warto się zainteresować i studiować ze względu na jego interdyscyplinarność – mówi Dominika Fiedorowicz, studentka III roku biotechnologii na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. – Każdy może tu znaleźć swoje miejsce i skupić się na tej dziedzinie, która go zainteresuje. Badanie mikrobiologiczne, produkcja żywności, tworzenie nowych formuł kosmetyków, czy branża medyczna… biotechnologia oferuje młodym ludziom wiele ścieżek rozwoju.

Biotechnologia rewolucjonizuje współczesną medycynę i przemysł farmaceutyczny. Umożliwia tworzenie innowacyjnych leków i terapii celowanych. Zastosowanie biotechnologii w rolnictwie zwiększa wydajność upraw i poprawia jakość plonów. Odgrywa też coraz większą rolę w przemyśle spożywczym, oferując innowacyjne rozwiązania i otwierając drogę do produkcji zdrowej żywności funkcjonalnej.

– Biotechnologia, bioinżynieria to obszary naukowe, które są dziś bardzo mocno związane z produkcją w obszarze kosmetycznym i detergentowym. Ten przemysł mam przyjemność reprezentować podczas konferencji BioTech Future w Politechnice Białostockiej – mówi prof. dr hab. inż. Tomasz Wasilewski z Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego, właściciel firmy CosMedChem, dyrektor ds. badawczo-rozwojowych oraz członek Rady Nadzorczej w firmie Onlybio.life S.A.

– Warto podkreślić, iż podstawą do wielu innowacyjnych rozwiązań w tym przemyśle, są badania naukowe realizowane w uczelniach. To one mogą zapewnić polskim firmom konkurencyjność na rynku zagranicznym – dodaje prof. Tomasz Wasilewski. – Bez naukowych aspektów, bez rozpoznania mechanizmów różnych reakcji, trudno wyobrazić sobie spełnienie podstawowych oczekiwań klientów, wśród których jest zdecydowanie bezpieczeństwo. Mówimy tu o bezpieczeństwie względem użytkowników, środowiska, klimatu. Młodzi ludzie, ze swoimi pomysłami, wiedzą i umiejętnościami zdobywanymi podczas studiów, a także biegłością w posługiwaniu się narzędziami analitycznymi, w tym sztuczną inteligencją, odegrają istotną rolę w przyszłości biotechnologii.

Pierwsza biotechnologiczna konferencja w Politechnice Białostockiej zbiegła się z dziesięcioleciem powstania kierunku biotechnologia w Politechnice Białostockiej na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku.

– W tym czasie udało nam się wykształcić szerokie grono specjalistów – mówi dr hab. Monika Kalinowska, prof. PB, kierownik Katedry Chemii, Biologii i Biotechnologii na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. – Mamy też szeroko zakrojoną współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, z przemysłem. Studenci z tego bardzo korzystają. Wiele prac dyplomowych jest organizowanych i prowadzonych przy współpracy firm z branży. Jestem dumna z osiągnięć naszych studentów, absolwentów i pracowników, którzy prowadzą prace ściśle związane z biotechnologią. Trzymam kciuki za nowe pomysły i projekty.

Uczestnikami konferencji „BioTech Future” byli studenci, absolwenci i pracownicy Politechniki Białostockiej, przedstawiciele branży, a także uczniowie białostockich szkół ponadpodstawowych: III LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, IV LO im. C.K Norwida, V LO im. Jana III Sobieskiego oraz Akademickiego Medycznego Liceum Ogólnokształcącego.

Wydarzenie stanowiło przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń między studentami, absolwentami kierunku biotechnologia oraz przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego. W programie „BioTech Future” były wykłady ekspertów z obszaru biotechnologii, panel dyskusyjny na temat ścieżek kariery zawodowej i spotkanie z absolwentami, a także konkurs na najlepsze prace dyplomowe z zakresu biotechnologii.

Konferencję „BioTech Future – biotechnologia nauką przyszłości” 20 maja 2025 r. na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej dofinansowano ze środków dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach zadania pn. „Politechniczna Sieć VIA CARPATIA”.

PB dla Podlaskie.news

2025-05-20-BioTech-Future-fot-Dariusz-Piekut-PB
2025-05-20-BioTech-Future-fot-Dariusz-Piekut-PB
2025-05-20-BioTech-Future-fot-Dariusz-Piekut-PB
2025-05-20-BioTech-Future-fot-Dariusz-Piekut-PB
2025-05-20-BioTech-Future-fot-Dariusz-Piekut-PB
2025-05-20-BioTech-Future-fot-Dariusz-Piekut-PB
Idź do oryginalnego materiału