Blisko 50 chętnych to już przeszłość. Tylu w tym roku w Płocku było kandydatów na księży…

dziennikplocki.pl 2 tygodni temu

O 21 kandydatów więcej, w sumie 301 nowych kleryków zasiliło w tym roku seminaria duchowne w Polsce – tak wynika z danych podanych przez Katolicką Agencję Informacyjną. W Płocku, w porównaniu do sytuacji sprzed roku, mamy o jednego chętnego więcej, jednak kandydatów wciąż można policzyć na palcach jednej dłoni.

Ten rok jest pierwszym od lat, w którym zatrzymała się tendencja spadkowa dotycząca kandydatów do kapłaństwa. Tak wynika z danych pozyskanych z 71 ośrodków formacyjnych: 31 seminariów diecezjalnych/międzydiecezjalnych dla alumnów z 41 diecezji rzymskokatolickich, 35 seminariów zakonnych, 2 seminariów misyjnych Redemptoris Mater, 1 seminarium greckokatolickiego oraz seminarium dla starszych kandydatów “35+”. Dane z 1 października br. przekazała KAI za Konferencją Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

Na 301 kandydatów do kapłaństwa 196 przypadło na ośrodki diecezjalne, 105 na seminaria zakonne (dla porównania rok temu było 280 chętnych, w tym 195 w ośrodkach diecezjalnych, 85 w zakonnych). Dodano, iż są to zsumowane dane, uwzględniające zarówno kleryków I roku, jak i tych, którzy rozpoczęli na razie etap propedeutyczny (wstępny czas w seminarium diecezjalnym poprzedzający rozpoczęcie adekwatnej formacji), a także postulat/nowicjat w formacji zakonnej.

Patrząc na diecezje najwięcej alumnów przyjęto do seminariów w Poznaniu (15), Przemyślu (11), Katowicach (10), Tarnowie (9), Częstochowie i Krakowie (po 7).

Ogółem spośród seminariów diecezjalnych lub międzydiecezjalnych największą liczbą kleryków na wszystkich rocznikach formacyjnych może pochwalić się seminarium duchowne w Poznaniu (85), gdzie formację do kapłaństwa zdobywają klerycy z archidecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji kaliskiej i bydgoskiej.

72 kleryków kształci się w WSD w Tarnowie, 68 – w Krakowie (klerycy z archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej), metropolitalnym seminarium archidiecezji warszawskiej (64), gdzie przebywają także klerycy z diecezji łowickiej oraz we Wrocławiu i Katowicach (po 47) – tu uczą się alumni z archidiecezji wrocławskiej, diecezji legnickiej i świdnickiej oraz archidiecezji katowickiej (tam też realizowany jest rok propedeutyczny dla kandydatów z diecezji opolskiej i gliwickiej).

Jednocześnie ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący KRWSDDiZ, stwierdził, iż “z całą pewnością w przyszłości w Polsce kapłanów będzie mniej niż obecnie”. Ten lekki tegoroczny wzrost liczbowy na pierwszym roku nie rekompensuje liczby kleryków, którzy wiosną i latem tego roku opuścili mury seminariów i zostali wyświęceni na kapłanów. Święcenia kapłańskie przyjęło w tym roku 235 mężczyzn.

A jak wygląda sytuacja w Płocku?

– W 2024 r. na rok propedeutyczny, czyli zerowy, do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku zostało przyjętych 5 osób. W roku 2023 były to 4 osoby, natomiast w roku 2022 – 6 osób – mówi dr Elżbieta Grzybowska, rzeczniczka Kurii Diecezjalnej Płockiej.

Dla porównania rekordowy nabór w historii seminarium był w 1984 roku, kiedy zgłosiło się blisko 50 kandydatów.

Studia realizowane są obecnie, wliczając rok propedeutyczny, formacyjny, a po nim 6 lat studiów seminaryjnych, łącznie 7 lat.

Idź do oryginalnego materiału