Bochnia. Uroczysta immatrykulacja studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku – ZDJĘCIA

bochnianin.pl 1 tydzień temu

W Bochni odbyła się dziś uroczysta immatrykulacja (ślubowanie i oficjalny akt przyjęcia do społeczności akademickiej) studentów uruchomionego miesiąc temu Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Jak podkreślają władze miasta, uruchomienie Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest jednym z elementów polityki senioralnej burmistrz Magdaleny Łacnej, której celem jest aktywizacja społeczna osób starszych oraz ich zaangażowanie w życie lokalnej społeczności. Inicjatywa działa pod egidą Miejskiego Domu Kultury, realizowana jest we współpracy z obchodzącą w tym roku 30-lecie istnienia Akademią WSB – niepubliczną uczelnią z Dąbrowy Górniczej.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego odbyła się w Auli Św. Mikołaja. – Dzisiejsze spotkanie, mające w sobie piękno tradycji i symboliki, jest okazją, by przywołać główną ideę, jaką przyświeca Uniwersytetowi Trzeciego Wieku: to miejsce, w którym nauka i rozwój są otwarte dla wszystkich, niezależnie od wieku. Jest on także przestrzenią spotkań, wymiany myśli i wzajemnego wsparcia – powiedziała Magdalena Łacna.

Burmistrz Bochni zwracając się do studentów podkreśliła też: – Jestem przekonana, iż dzięki Uniwersytetowi Trzeciego Wieku będziecie rozwijać swoją pasję i nawiązywać nowe przyjaźnie. Wasze spotkania i zajęcia, które rozpoczęły się zaledwie miesiąc temu, już teraz pokazują, jak wielka jest wasza chęć zdobywania wiedzy i ogromne jest państwa zaangażowanie. Niech ten dzień będzie początkiem pięknej, intelektualnej podróży, którą wspólnie podejmujemy – zakończyła.

– W tym roku obchodzimy 50-lecie powstania ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce – przypomniała wicewojewoda Elżbieta Achinger. – W tej chwili mamy ich w kraju ponad 600, a w Małopolsce już 64, licząc z Waszym 65. To naprawdę wspaniała cyfra. Cieszę się, iż Bochnia dołączyła do tej grupy dlatego, iż tak duże miasto nie mogłoby nie mieć takiej jednostki, w której seniorzy chcą się spotykać, chcą rozwijać swoją wiedzę, chcą przede wszystkim być aktywni – dodała.

– Młodość ma swoją inną wartość, tak samo jak inną wartość ma bogactwo. Może nie to, które jest mierzone walorami Narodowego Banku Polskiego, czy marką samochodu, który stoi przed domem, ale czymś znacznie cenniejszym – powiedział z kolei Jan Balicki, przewodniczący Rady Miasta Bochnia, cytując Księgę Mądrości ze Starego Testamentu: „Jeśli bogactwo jest dobrem pożądanym, to cóż cenniejszego, niż mądrość, która wszystko sprawia”.

– Proszę Państwa, wy tutaj, przychodząc na tą salę, kolejny raz udowodniliście, iż tak naprawdę macie w sobie tę najcenniejszą z mądrości: mądrość życiową. A uczestnicząc w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jeszcze tylko możecie ją pogłębić. I tego państwu serdecznie życzę, byście tutaj trafili na wykładowców, którzy przedstawią wam to wszystko, czego od nich oczekujecie. Wierzę w to, iż będziecie dla wykładowców osobami wymagającymi, żądnymi wiedzy i ciekawymi – dodał.

– Gratulacje dla Pani Burmistrz, dla zastępców, dla wszystkich autorów tej inicjatywy – mówił z kolei Krzysztof Nowak, radny sejmiku województwa małopolskiego. – Znam panią burmistrz od wielu lat i wiem, iż ta inicjatywa to nie tylko odpowiedź na wyzwanie czasu, bo dzisiaj w Polsce odsetek osób powyżej 65 roku życia to przecież ponad 25% – czyli bardzo dużo i podobnie jest w Bochni. Ale ta inicjatywa wynika z faktu, iż pani burmistrz po prostu polityka senioralna leży na sercu. Wiem, iż chce dbać o codzienne sprawy seniorów, o to, żebyście państwo przeżywali złotą – a nie ponurą – jesień swojego życia – podkreślił.

– Życzę wszystkim państwu seniorom kolejnej przygody edukacyjnej, żeby była ona inspiracją do dalszej aktywności, by była możliwością nawiązywania nowych przyjaźni i podtrzymywania tych, które już wśród państwa są – zakończył.

– Mam nadzieję, iż to będzie bardzo przyjemny rok, który spędzimy wspólnie kształcąc się w kierunku kompetencji przyszłości – spuentował rektor Akademii WSB prof. Marcin Lis, który podczas spotkania wygłosił wykład na temat sztucznej inteligencji i nowoczesnych technologii.

Idź do oryginalnego materiału