Wiktoria Stós ze Szkoły Podstawowej w Grabnie, Lena Zabiegała – uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Górnym oraz Kacper Wąż reprezentujący Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie zwyciężyli w swoich kategoriach w XIII Regionalnym Konkursie Recytatorskim Poezji Józefa Barana.
Tegoroczne wydarzenie miało już swoją 13. odsłonę, choć warto dodać, iż odbyło się po 7 latach przerwy. Pochodzący z Borzęcina Józef Baran to jeden z najwybitniejszych współczesnych poetów, obecny w podręcznikach szkolnych i na liście tekstów do interpretacji podczas egzaminu maturalnego. Nic dziwnego, iż w dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 800 uczestników. W tym roku byli to reprezentanci kilkudziesięciu szkół z powiatów: brzeskiego, krakowskiego, nowosądeckiego i tarnowskiego. W komisji konkursowej – tradycyjnie – oprócz poety i przedstawicieli organizatorów, zasiadł m.in. prof. Jacek Romanowski – polski aktor, od wielu lat związany z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, wykładowca akademicki, były dziekan Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie.
– Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych (od klasy IV włącznie) oraz szkół średnich województwa małopolskiego. Od pierwszej edycji, która miała miejsce w 2002 roku cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów, choć tegoroczna edycja po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią i remontem naszej instytucji – można powiedzieć – nie pobiła żadnych rekordów.
Cieszymy się jednak, iż dzięki współpracy z Regionalnym Centrum Rozwoju i Integracji Europejskiej Powiatu Brzeskiego udało się przywrócić jego organizację po latach zawieszenia – przyznaje Piotr Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie, członek komisji konkursowej.
Organizatorami wydarzenia byli: Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie we współpracy z Regionalnym Centrum Rozwoju i Integracji Europejskiej Powiatu Brzeskiego. Zadanie realizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i gminy Borzęcin. Patronat sprawował wójt gminy Borzęcin Paweł Kułak, a medialnie przedsięwzięcie wspierali: Informator Brzeski oraz Telewizja Tarnowska.tv.
– To dla mnie jako poety Ważna Rzecz. Ważniejsza od nagród literackich. Bardzo się cieszę, iż konkurs wrócił po kilku latach i mam nadzieję, na jego kontynuację. Dziękuję zarówno uczniom, jak i nauczycielom, którzy skorzystali z zaproszenia organizatorów – mówi Józef Baran.
– To zawsze ciekawe, gdy autor, który wysłał słowa w nieznaną przestrzeń i do anonimowego czytelnika widzi, jak powracają po latach zabarwione subiektywnym odczuciem i ekspresją odbiorcy (recytatora). Jestem wdzięczny organizatorom za trud logistyczny włożony w trzynaście dotychczasowych edycji.
Wspomniany skład komisji konkursowej uzupełnili pisarz Adam Tomczyk oraz Agnieszka Kwaśniak-Wiśniewska – polonistka ze szkoły w Borzęcinie Górnym. Po wysłuchaniu prezentacji dwóch wierszy przez każdego z uczestników, jurorzy wybrali najlepszych w trzech kategoriach: uczniów „podstawówek” z klas IV-VI i VII-VIII oraz reprezentantów szkół średnich.
Przed ogłoszeniem wyników odbyły się warsztaty kultury żywego słowa i recytacji z prof. Jackiem Romanowskim, który omówił najczęściej pojawiające się błędy i dał wskazówki młodym recytatorom, jak poprawić swój warsztat.
– Zależało nam na tym, aby uczniowie mieli informację zwrotną co do recytacji i wyciągnęli wnioski na przyszłość. Zakładam, iż dzięki temu mogą nauczyć się technik poprawnej artykulacji, intonacji i ekspresji, co pozwoli im lepiej interpretować teksty literackie. Praca z profesjonalistą może też pomóc w pokonywaniu tremy i budowaniu pewności siebie podczas prezentacji – informuje Piotr Kania, pomysłodawca.
Co warte podkreślenia, wszyscy uczniowie startujący w konkursie i ich opiekunowie otrzymali książkę Józefa Barana. Specjalne nagrody odebrali także laureaci. Całe zadanie udało się zorganizować dzięki wsparciu z programu „Mecenat Małopolski”.
Celem realizowanego projektu jest troska o rozwój i wsparcie uzdolnionej młodzieży, aktywizacja i integracja szkół regionu, popularyzacja poezji Józefa Barana, krzewienie i doskonalenie kultury języka polskiego oraz wymiana doświadczeń w pracy z zespołami recytatorskimi.
Poezja Józefa Barana ceniona jest za głęboką emocjonalność i autentyczność. Jego wiersze często poruszają tematy związane z codziennym życiem, miłością, przemijaniem i refleksją nad ludzkim losem. Twórczość Barana była tłumaczona na wiele języków, w tym angielski, hebrajski, niemiecki, czeski, rosyjski, hiszpański i szwedzki. Jego wiersze stały się inspiracją dla wielu artystów, w tym zespołów muzycznych i solistów, takich jak: Stare Dobre Małżeństwo, Beata Rybotycka czy Hanna Banaszak.
(pio)