Branżowe Centrum Umiejętności MCKK uroczyście otwarte

zmiedzi.pl 1 miesiąc temu

Na terenie poligonu szkoleniowego Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr uroczyście dziś otwarto Branżowe Centrum Umiejętności Górnictwa Rud. W nowym budynku znajdują się sale wykładowe, pracownie dydaktyczne i sale szkoleniowe z symulatorami pracy pod ziemią. – To kolejny etap w naszej 30-letniej działalności – powiedział z dumą Bogusław Szyszka, prezes MCKK w Lubinie.

Branżowe Centrum Umiejętności Górnictwa Rud funkcjonuje na terenie Poligonu Szkoleniowego Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr już od kilku miesięcy. W ekspresowym tempie, bo zaledwie w ciągu ośmiu miesięcy, powstał nowoczesny budynek z salami wykładowymi i szkoleniowymi, w których słuchacze BCU będą nabywać zdolności praktyczne zawodu i zwiększać swoje kompetencje zawodowe.

-Branżowe Centra Umiejętności powstały z taką ideą, iż mają służyć konkretnej branży. Ministerstwo nazwało to dziedziną i naszą dziedziną jest górnictwo podziemne oraz przeróbka rud i surowców mineralnych. Idea BCU to wspieranie edukacji, ale też integracja oraz innowacyjność i rozwój. To dopiero początek tego projektu, za sobą mamy już dwa pierwsze szkolenia dla nauczycieli zawodu na temat nowoczesnych metod drążenia szybów i współczesnych trendów z zakresu maszyn górniczych. Oba te szkolenia wiązały się z wyjazdem do pracodawcy. Zwiedzaliśmy m.in. szyb GG 1 w Kwielicach, więc wiedza zdobyta w BCU podparta była od razu praktyką. Byliśmy też w KGHM ZANAM i w firmie Maine Master, producenta maszyn. Nabór do BCU wciąż trwa. Poszerzamy wiedzę i kompetencje nauczycieli zawodowych, kształcimy uczniów i osoby dorosłe, które za chwilę wejdą na rynek pracy. Staramy się, by nasza oferta była nowoczesna, sensowna i atrakcyjna – powiedziała na Iwona Optołowicz, dyrektor BCU Górnictwa Rud 4.0.

Branżowe Centrum Umiejętności to projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki skierowany w głównej mierze na kształceniu zawodowym, podnoszeniu swoich umiejętności i zdobywaniu nowych kwalifikacji. Takich placówek w całym kraju ma być docelowo 120 i mają kształcić w różnych zawodach. W Lubinie postawiono na górnictwo podziemne, przeróbkę rud metali i surowców mineralnych. Liderem BCU jest Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr, które ma olbrzymie doświadczenie i profesjonalną kadrę w przygotowaniu i organizacji całego ministerialnego projektu. Partnerami są natomiast Górnicza Izba Przemysłowo – Handlowa, spółka KGHM Polska Miedź oraz Związek Pracodawców Polska Miedź.

-Gdy rozpoczynałem swoją karierę w miedzi lat temu już, to pierwszy mój kontakt to było MCKK. To tutaj tak naprawdę zdobywałem pierwszą wiedzą na temat miedzi i KGHM, mimo, iż byłem już po uczelni technicznej. To tutaj wszystko się zaczęło. Człowiek nigdy nie przestaje się uczyć, całe życie jest nauką. KGHM aktywnie będzie wspierał działalność BCU, które wyrosło z Polskiej Miedzi – dodaje Krzysztof Porębski, dyrektor naczelny ds. górnictwa spółki KGHM Polska Miedź S.A.

Nowy budynek usługowo – dydaktyczny BCU, który powstał, zajmuje ponad tysiąc metrów kwadratowych powierzchni.

-To niezwykle istotny dzień dla MCKK, to kolejny obiekt dydaktyczny w naszej organizacji. BCU będzie ważne dla pracodawców, szkół i nauczycieli, bo to z myślą o nich powstał ten obiekt – spuentował Bogusław Szyszka, prezes MCKK w Lubinie.

Partnerem w działalności BCU, oprócz spółki KGHM, jest również Związek Pracodawców Polska Miedź.

-Jestem przekonana, iż Branżowe Centrum Umiejętności w Lubinie stanie się miejscem, gdzie wiedza i praktyka spotkają się w harmonijnym procesie nauki, prowadząc do rozwoju branży oraz wzrostu kompetencji zawodowych. Razem z partnerami oraz wszystkimi zainteresowanymi, jesteśmy gotowi na to wyzwanie i ufamy, iż przyniesie ono wymierne korzyści dla wszystkich zaangażowanych stron – powiedziała nam Marta Wisłocka, prezes zarządu ZPPM.

BCU Górnictwa Rud 4.0 w Lubinie jest nowym rodzajem placówki edukacyjnej powołanej do życia zmianami w Ustawie Prawo Oświatowe z dnia 30 sierpnia 2023 r. Powstało w ramach projektu zleconego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pn. „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności realizującego koncepcję centrum doskonałości zawodowej (CoVEs) dla dziedziny górnictwo podziemne, przeróbka rud metali i surowców mineralnych” finansowanego ze środków KPO. Ideą wiodącą BCU są działania edukacyjne, szkoleniowe, integrujące edukację z przemysłem i wspierające współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami, a także działania innowacyjne, rozwojowe, doradcze i promocyjne. W BCU młodzież, nauczyciele i osoby zatrudnione w przemyśle związanym z górnictwem podziemnym, przeróbką rud metali i surowców mineralnych, będą mieć dostęp do najbardziej nowoczesnych technologii.

W skład Rady BCU Górnictwa Rud 4.0 wejdą m.in. przedstawiciele KGHM Polska Miedź, ZPPM, GIPH, MineMaster. Ukończenie szkolenia w BCU będzie potwierdzane każdorazowo branżowym certyfikatem umiejętności wydawanym przez placówkę, ale kontrasygnowanym przez organizację samorządu gospodarczego działającą w danej branży. Dla słuchaczy szkoleń branżowych przygotowano pracownie symulatorów spawania, automatyki górniczej, przenośnika taśmowego z modułem sterowania, ratownictwa czy prac na wysokości oraz warsztaty SMG.

Idź do oryginalnego materiału