
Oficjalne otwarcie Branżowego Centrum Umiejętności Przemysłu Ceramicznego w Opocznie (w skrócie: BCU) miało miejsce 16 maja 2025 roku.
Budynek BCU - nowoczesnego ośrodka kształcenia i doskonalenia zawodowego, który stanowi ogromny krok naprzód w rozwoju edukacji i rynku pracy w powiecie opoczyńskim, znajduje się przy Zespole Szkół Powiatowych im. S. Staszica. Jest to wyjątkowe miejsce, które łączy tradycję z nowoczesnym spojrzeniem na edukację zawodową.
Jak zrodził się pomysł na Branżowe Centrum Umiejętności?
We wrześniu 2022 r., Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji ogłosiła konkurs na utworzenie Branżowych Centrów Umiejętności - nowej, innowacyjnej formy wsparcia edukacji zawodowej.
Celem tego programu było stworzenie 120 specjalistycznych ośrodków w całej Polsce, z których każdy koncentrowałby się na konkretnej dziedzinie gospodarki, łącząc biznes z edukacją zawodową i zapewniając trwałą współpracę między branżami, uczelniami i szkołami zawodowymi.
Powiat Opoczyński postanowił wykorzystać szansę, by przy Zespole Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie, stworzyć miejsce szkolenia i certyfikacji kompetencji w przemyśle ceramicznym.
Kluczowym elementem tego dużego i złożonego projektu była kooperacja i stworzenie partnerstwa między szkołą, organizacją branżową a uczelnią wyższą. I tak, po ogłoszonym naborze, partnerami zostali: Polska Unia Ceramiczna oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
Dzięki współpracy możliwe było przygotowanie projektu, który został wysoko oceniony i otrzymał wsparcie w kwocie 12 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy. Całość projektu - zarówno inwestycje budowlane, jak i wyposażenie, działania edukacyjne oraz organizacyjne - wyniosła 15 milionów złotych. Jak zaznaczyła Wicestarosta Maria Barbara Chomicz: " Te pieniądze zostały dobrze zainwestowane: w młodzież, w przyszłość regionu i realne kompetencje."
Kolejnym ważnym krokiem była realizacja części inwestycyjnej - czyli rozbudowy budynku szkoły. 18 stycznia 2024 roku Powiat Opoczyński podpisał umowę z wykonawcą, firmą DARCO z Radomia, która podjęła się realizacji zadania w systemie tradycyjnym, ale z nowoczesnymi rozwiązaniami.
Zakres wykonanych prac był bardzo szeroki i obejmował zarówno dobudowę nowego skrzydła, jak i zagospodarowanie terenu, modernizację infrastruktury technicznej, stworzenie ciągów komunikacyjnych oraz rozbiórkę kolidujących obiektów. Oprócz infrastruktury równie ważne było stworzenie nowoczesnego zaplecza technicznego i dydaktycznego. Sale dydaktyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy, projektory i tablice.
Jednak jak podkreśliła Wicestarosta Maria Barbara Chomicz: "Sercem BCU jest laboratorium ceramiczne - miejsce, które wzbudza podziw choćby przedstawicieli branży." W laboratorium znajdują się zaawansowane urządzenia, takie jak np. prasy o nacisku 40 ton, piec laboratoryjny, suszarki, młynki kulowe i spektrofotometry.
Wartościowym elementem Branżowego Centrum Umiejętności będą też szkolenia i wsparcie kompetencyjne. Zorganizowany zostanie program szkoleniowy dla 200 osób - w tym 140 pracowników firm ceramicznych, 40 uczniów i studentów oraz 20 nauczycieli zawodu.
W ramach działań Branżowego Centrum Umiejętności postawiono na rozwój formalnych ścieżek kwalifikacyjnych, tak, aby uczestnicy szkoleń mogli zdobywać wiedzę i jednocześnie ją certyfikować. Dzięki inicjatywie Polskiej Unii Ceramicznej - partnera branżowego, złożono wniosek o wpisanie do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji nowej kwalifikacji: " Nadzorowanie procesów technologicznych w produkcji płytek ceramicznych".
Podczas otwarcia nastąpił moment przecięcia wstęgi. Budynek został również poświęcony przez księdza Marcina Dobka z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie, co nadało wydarzeniu charakteru symbolicznego - przyszłość BCU została oddana pod opiekę Bożą z prośbą o błogosławieństwo dla wszystkich, którzy będą w nim pracować, kształcić się i rozwijać.
Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy wydarzenia mieli okazję zwiedzić nowoczesne sale dydaktyczne oraz zapoznać się z wyposażeniem Centrum. Prezentacja specjalistycznych stanowisk i sprzętu zrobiła duże wrażenie na gościach, ukazując potencjał i wysoki standard kształcenia, jaki oferuje nowo otwarta placówka.
"Branżowe Centrum Umiejętności Przemysłu Ceramicznego to nie tylko nowy budynek i wyposażenie - to zupełnie nowa przestrzeń myślenia o edukacji"- mówiła podczas otwarcia Wicestarosta Maria Barbara Chomicz." To przestrzeń przyszłości - stworzona tu i teraz - w Opocznie, ale z ambicją i potencjałem ogólnopolskim".
W trakcie uroczystości głos zabrali również zaproszeni goście: Robert Telus Poseł na Sejm RP, Stanisław Tępiński właściciel Ceramiki Paradyż oraz Tomasz Olszewski Prezes Zarządu firmy Cersanit SA.
Inwestujemy w kompetencje. Tworzymy przyszłość. Branżowe Centrum Umiejętności Przemysłu Ceramicznego w Opocznie to odpowiedź na rzeczywiste potrzeby rynku pracy, ale też dowód, iż lokalna społeczność potrafi działać odważnie i odpowiedzialnie - tak podsumował część merytoryczną Starosta Opoczyński Marcin Baranowski.
Na zakończenie uroczystości na wszystkich uczestników czekał poczęstunek, który był doskonałą okazją do rozmów, wymiany wrażeń oraz integracji środowisk związanych z edukacją, samorządem i lokalnym rynkiem pracy.
Branżowe Centrum Umiejętności to szansa i możliwości kształcenia dla młodych ludzi. To przestrzeń wsparcia, aktywizacji i przygotowania na realne wyzwania zawodowe.