14 listopada 2024 r. w Urzędzie Miejskim w Wieleniu odbyło się spotkanie z okazji przyznania Gminie Wieleń nagrody za program obchodów 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Projekt został zgłoszony do XXV edycji konkursu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego”, organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Lista wydarzeń upamiętniających zryw powstańczy na Ziemi Wieleńskiej była długa.
Odsłonięto tablice pamiątkowe w Gulczu, Wrzeszczynie, Rosku i Miałach, nad którymi pracę koordynowali Prezesi Towarzystw Pamięci Powstania Wielkopolskiego – pan Mirosław Nawrot i dr hab. Arkadiusz Słabig, wspierani przez sołtysów wsi, proboszczów oraz dyrektorów i nauczycieli miejscowych szkół. Z inicjatywy pani Violetty Wojtaś, nauczycielki historii w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku, wspólnie z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu zrealizowano projekt pod hasłem „O wolność i niepodległość,” w który włączone zostały wszystkie placówki oświatowe z terenu Gminy Wieleń. Efekty pracy uczniów pod kierownictwem nauczycieli zaprezentowane zostały 18 stycznia 2024 r. w sali kina w Wieleniu, w 104. rocznicę Powrotu Ziemi Wieleńskiej do Macierzy.
26 grudnia, w kościele parafialnym w Gulczu, została odprawiona Msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich. 27 grudnia pod tablicami pamiątkowymi i na grobach powstańców zapalono znicze, a w Miałach uczczono Narodowe Święto Powstania Wielkopolskiego.
Obchodzono Święta Patrona w szkołach noszących imię Powstańców Wielkopolskich, w styczniu w Miałach, a w lutym w Rosku.
Dla uczniów szkół i mieszkańców gminy zorganizowano projekcję filmu dokumentalnego pt. „Płomień wolności – budzyńska epopeja”, koncert klasyczny - „Preludium do sonaty światła – ku pamięci Powstańców Wielkopolskich” oraz przedstawienie pt. „Krótka lekcja historii” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Wieleniu.
Atrakcją dla uczniów szkół był przejazd repliki samochodu Ehrhardt M17. Grupy seniorów wzięły udział w wycieczce po muzeach Powstania Wielkopolskiego.
Cały program obchodów koordynował dyrektor Samorządowej Administracji Oświatowej Przemysław Grześkowiak. W organizację wydarzeń włączyło się wiele osób.
Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk zaprosiła przedstawicieli duchowieństwa, grup, towarzystw, placówek zaangażowanych w organizację cyklu wydarzeń upamiętniających zryw powstańczy na terenie gminy, by podziękować za podjęte działania.
Podkreśliła, iż to dzięki współpracy, udało się zrealizować tak bogaty program obchodów 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
Opracowała:
Dominika Janecka wicedyrektor SP Rosko