By nie deptać przeszłości ołtarzy – Szkoła/Przedszkole Patriotów.

kuratorium.katowice.pl 1 rok temu

Uroczyste podsumowanie Wojewódzkiego Projektu „Szkoła/Przedszkole Patriotów” połączone z wręczeniem certyfikatów, bandolierów i Ziaren Niepodległości odbyło się 27 listopada 2023 r. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach. To projekt edukacyjny, którego celem jest przywracanie i podtrzymywanie pamięci o ważnych dla historii naszej Ojczyzny i regionu, bohaterach i wydarzeniach oraz upowszechnianie wiedzy na temat miejsc związanych z walką o niepodległość, bohaterstwem i męczeństwem. Do udziału w nim zgłosiły się 222 jednostki – przedszkola i szkoły.

Wśród podejmowanych działań znalazły się m.in. inscenizacje historyczne, gry terenowe śladami miejsc pamięci narodowej, biegi pamięci, „Wakacyjna zabawa w detektywa historycznego”, gra planszowa, konkurs na wykonanie biżuterii patriotycznej, sadzenie „kwiatów pamięci”, konkurs fotograficzny np. „Miejsca Pamięci Narodowej oczami małego Polaka”, liczne spotkania ze świadkami historii, wyszukiwanie w okolicy nieznanego miejsca pamięci, czy opieka nad już istniejącymi pomnikami.

Zespoły oceniające działania projektowe w delegaturach Kuratorium Oświaty w Katowicach rekomendowały Kapitule przedszkola i szkoły, które miały najciekawsze inicjatywy, dobrze przygotowaną fotorelację zamieszczoną na stronie internetowej, wykazały się systematycznością w działaniach, a ich zadania zostały wpisane do programów wychowawczo-profilaktycznych lub planów pracy dydaktyczno-wychowawczych.

Kapitułę projektu tworzyli: Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer, Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego, Andrzej Sznajder Dyrektor IPN Oddział w Katowicach, Anna Rakocz Przewodnicząca Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Represjonowanych w Stanie Wojennym, Romuald Kubiciel historyk, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu.

– Ten projekt to wspólny apel do młodego pokolenia wypowiedziany słowami Adama Asynka: „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, Choć macie sami doskonalsze wznieść; Na nich się jeszcze święty ogień żarzy, I miłość ludzka stoi tam na straży, I wy winniście im cześć…” – zauważyła Śląska Kurator Oświaty. Urszula Bauer podkreśliła, iż ten projekt jest dla wszystkich niezwykle ważny, bo wyraża głębokie przekonanie, iż „wychowanie uczniów, młodzieży w duchu patriotyzmu, miłości do Ojczyzny, kształtowanie postawy miłości do małej Ojczyzny poprzez pokazywanie związku między życiem i działalnością jednostek, a historią regionu i kraju, budzenie głębokiego szacunku do dziedzictwa historycznego i kulturowego, iż to wszystko będzie decydować o tym co najważniejsze: o poczuciu tożsamości narodowej następnych pokoleń Polaków, naszych dzieci”. Zdaniem Śląskiej Kurator Oświaty w świetle dramatycznych wydarzeń z ostatnich dni, tygodni i lat to patriotyczne wychowanie może decydować o suwerenności i niepodległości naszej Ojczyzny. Zauważyła też, iż „troska o to, by młodzi Polacy znali piękną i jednocześnie trudną historię naszej Ojczyzny, ale również historię swoich małych ojczyzn, tych którzy nie zawahali się, choćby przez chwilę, stanąć do walki o wolność, niepodległość i suwerenność Polski, jest wypełnieniem podstawowej powinności każdego wychowawcy i nauczyciela w polskiej szkole: uczyć miłości do Ojczyzny”. – Za wypełnianie tej powinności, za szlachetny i patriotyczny poryw serca, składam wielkie podziękowania i gratulacje: dyrektorom szkół, a w szczególny sposób nauczycielom i koordynatorom szkolnym, wszystkim przedszkolakom i uczniom, którzy wspólnie podejmowali wysiłek we współpracy z lokalną społecznością, stowarzyszeniami, Instytutem Pamięci Narodowej realizując zadania projektowe – mówiła Urszula Bauer.

Członek Kapituły projektu Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego podziękowała za wprost niezwykłą aktywność w tym projekcie: „jesteście państwo nauczycielami przez wielkie „N”, bo „szkoła patriotów”, to szkoła, do której idzie się również po to, by wiedzieć z jakiego narodu się wyrasta, w której kształtuje się postawę szlachetności, dzielności, umiłowania własnej Ojczyzny”. Europoseł podkreśliła, iż jest przekonana, „iż siły do dzielności i odwagi możemy czerpać z naszego historycznego dziedzictwa i dlatego ten projekt jest tak ważny”.

– Widziałam dziś w dzieciach i młodzieży wielką dumę, to poczucie własnej godności, iż nie jesteśmy wyalienowanymi jednostkami, ale wspólnotą, a to wspólnota tworzy naród – zauważyła Jadwiga Wiśniewska.

Jej zdaniem każdy kto stanął do realizacji zadania, jakim jest nauczanie wychowujące, zasługuje na wielki szacunek, bo w kształtowaniu postaw patriotycznych nie chodzi o to, by zrobić wykład, spotkanie, jednorazową pogadankę, ale o to, by zaplanować, zaprojektować cykl wydarzeń, by pobudzić emocje, które następnie będą kształtowały postawy uczniów i dzieci przedszkolnych. – Nowoczesny patriotyzm polega na tym, iż musimy pamiętać skąd wyrastamy, z jakich doświadczeń, z jakich historycznych zależności i wtedy będziemy wiedzieć dokąd zmierzamy – podkreśliła przedstawicielka Kapituły.

Podczas gali podsumowującej projekt rozdane zostały certyfikaty z zaszczytnym tytułem „Szkoła/Przedszkole Patriotów” oraz wyjątkowe znaki tego tytułu: bandoliery dla chorążego pocztu sztandarowego i Ziarna Niepodległości – symbole polskich dążeń niepodległościowych. Uroczystość krótkim programem artystycznym uświetnili uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych
w Katowicach.

Projekt Szkoła/Przedszkole Patriotów był realizowany od 11 listopada 2022 r. do 30 września 2023 r.

Idź do oryginalnego materiału