Kiedy z początkiem XX wieku odkryto grobowiec ze szczątkami wielkiego władcy Egiptu Tutenchamona, od razu przystąpiono do badań. Naukowcy mieli szansę poznać historię chłopca, który dość wcześnie wstąpił na tron, jednak nie było dane mu cieszyć się życiem. Zmarł przed ukończeniem 20 roku życia. Co w takim razie spowodowało śmierć Tutanchamona?
REKLAMA
Zobacz wideo Kuchnia egipska, czyli przysmaki znad Nilu, których musisz spróbować
Kazirodczy związek brata i siostry
Młody król Tutenchamon był bardzo chorowity. Dowodzą to badania antropologów, którym udało się ustalić to, jak najprawdopodobniej wyglądał starożytny władca. Otóż był dość niski, miał zaledwie 168 cm wysokości, szczupły i o wydatnych biodrach (w niektórych zapisach historycznych można natrafić na informację, iż Tutenchamon miał wręcz "kobiece biodra"). Jego twarz była okrągła, miał wystające zęby, a z powodu szponowatej stopy (zagiętej do wewnątrz) - wspomagał się laską.
"Badania jego mumii wykazały, iż młody król cierpiał na niedokrwistość sierpowatokrwinkową. Schorzenie powoduje obumieranie tkanki kostnej, do której nie dociera krew. Osłabiony organizm źle znosił wszelkiego rodzaju infekcje. Najprawdopodobniej faraona zmogła malaria (w ciele króla odnaleziono drobnoustroje wywołujące tę chorobę) lub gangrena, która wdała się w źle zaleczoną ranę na nodze władcy" - czytamy w FB wpisie na profilu Ancient Box.
Zobacz, jak zdaniem naukowców wyglądał TutanchamonOtwórz galerię
W chwili śmierci Tutanchamon miał 19 lat, ale czy to malaria była bezpośrednią przyczyną śmierci króla. Tu sprawa jest nieco bardziej złożona, bo wieki władca Egiptu cierpiał na zaburzenia genetyczne, które są bardzo charakterystyczne dla chowu wsobnego, czyli kazirodztwa. Jego rodzice byli rodzeństwem.
Tutanchamon był wierny "rodzinnej tradycji". Pojął za żonę... siostrę
W Egipcie małżeństwa braci i sióstr miały oparcie w religii. Wierzono bowiem, iż w ten sposób łączona jest bratersko-siostrzana miłość z miłością małżeńską. Tu wzorem miałby być sam bóg Ozyrys, który poślubił swoją siostrę Izydę, boginię płodności. Oczywiście wśród władców starożytnego Egiptu również liczyło się utrzymanie korony w rękach jednej rodziny, zatem, kiedy młody Tutenchamon wstąpił na tron po śmierci swojego ojca, pojął za żonę swoją przyrodnią siostrę. Początkowo nosił imię Tutanchaton, ale w czwartym roku panowania zmienił je jednak na Tutanchamon. Jego żona Anchesenaton zmieniła imię na Anchesenamon.