W dniach 25-26 kwietnia 2024 roku w niewielkiej gminie w Parzęczewie (woj. łódzkie) odbyło się wyjątkowe wydarzenie, łączące konferencję z zaprezentowaniem praktycznych zastosowań innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz sposobów ich wykorzystania w procesie dydaktycznym. Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie, samorządowcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele, pracownicy naukowi, przedstawiciele instytucji edukacyjnych i przedsiębiorców.
Wydarzenie otworzyła i uczestniczyła w nim Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej – Paulina Piechna-Więckiewicz.
Wydarzenie składało się z dwóch części:
- interaktywnej wystawy podzielonej na 8 zróżnicowanych tematycznie stref edukacyjnych, dedykowanej uczniom szkół podstawowych oraz
- konferencji adresowanej do samorządowców, dyrektorów szkół i lokalnego środowiska edukacyjnego.
Wyjątkowość tego wydarzenia polegała na tym, iż każdy znalazł tu dla siebie coś interesującego.
Uczniowie z okolicznych gmin, przez dwa dni, w zorganizowanych grupach, testowali innowacyjne technologie w formie gier, zabaw i quizów. Strefy edukacyjne zostały przygotowane przez organizatorów we współpracy z firmami produkującymi sprzęt oraz nowoczesne rozwiązania dla edukacji. Ich przedstawiciele nie tylko prezentowali, ale także wspierali uczniów we adekwatnym wykorzystaniu przygotowanych rozwiązań. Działania realizowane w strefach edukacyjnych tj. immersyjne spotkania z historią, warsztaty poszerzonej kreatywności, interaktywnie-aktywnie, prawda czy fałsz ? itp. przygotowane zostały m.in. z myślą o;
- budowaniu wiedzy uczniów na podstawie wiarygodnych źródeł, ćwiczeniu umiejętności krytycznego myślenia i weryfikacji danych, rozumieniu kontekstu, w jakim one występują i są wykorzystywane,
- rozwijaniu kreatywności i generowania innowacyjnych pomysłów,
- rozwijaniu umiejętności efektywnej komunikacji ze sztuczną inteligencją (SI),
- wspieraniu sprawności motorycznych i sensorycznych uczniów w czasie zorganizowanych gier czy zajęć,
- rozwijaniu umiejętności interakcji i współpracy z innymi uczestnikami.
W realizowanych zajęciach edukacyjnych uczestniczyło łącznie ok. 700 uczniów.
Samorządowcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele mieli okazję obserwować na żywo, jak uczniowie korzystają z wybranych rozwiązań, a także wziąć udział w konferencji, na której zostały zaprezentowane następujące zagadnienia:
- „Edukacja bliżej regionu” – Ryszard Nowakowski, Burmistrz Miasta i Gminy Parzęczew
- „Technologia dla edukacji” – Paweł Czerwony, Joanna Wyszyńska, Google for Education
- „Cyfrowy rozwój oświaty w jednostkach samorządu terytorialnego” – Dorota Jastrzębska, Ośrodek Rozwoju Edukacji,
- „Immercyjna Edukacja” – Adrianna Paradowska, Instytut Pamięci Narodowej
- „Kompetencje przyszłości” – Mariusz Brędzej, Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych S.A.
- „Mikropoświadczenia – każda umiejętność ma znaczenie” – Michał Nowakowski, Instytut badań Edukacyjnych.
Ośrodek Rozwoju Edukacji reprezentowała Dorota Jastrzębska – kierownik projektu „Cyfrowy rozwój oświaty w jednostkach samorządu terytorialnego – szkolenie i doradztwo dla kadry JST. Jest to projekt realizowany przez ORE adresowany do samorządowców, który zakłada uczestnictwo w szkoleniach oraz doradztwie ukierunkowanym na przygotowanie strategicznych rozwiązań w samorządach, których celem jest rozwój cyfryzacji oświaty z wykorzystaniem środków unijnych. Partnerem w projekcie jest Związek Miast Polskich. Uczestnictwo w ww. wydarzeniu było dobrą okazją do zaprezentowania projektu oraz zaproszenia samorządowców do uczestnictwa w nim.
Na podkreślenie zasługuje niezwykła gościnność organizatorów przedsięwzięcia tj. Burmistrza Miasta i Gminy Parzęczew oraz Regionalnego Centrum Rozwoju, którzy w swojej gminie stworzyli niezwykle przyjazny klimat do wymiany doświadczeń, lokalnej współpracy, dyskusji o nowoczesnej edukacji oraz kierunkach jej rozwoju. Życzymy aby inicjowane i realizowane przedsięwzięcia przyczyniły się do rozwoju lokalnej oświaty a w wymiarze indywidulanym zaowocowały sukcesami uczniów, na miarę ich możliwości.
#FunduszeEuropejskie