Cenią regionalistów z Ziemi Biłgorajskiej

gazetabilgoraj.pl 4 godzin temu

Michał Kańkowski to doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego, który reprezentował samą krakowską uczelnię, ale także Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne. Tematem prelekcji był „Ordynacki folwark Kiełczewskich w Soli do 1945 roku”.

Urodzony w Biłgoraju naukowiec opowiadał m.in. o początkach Soli, o folwarku znajdującym się w tej wsi oraz o potencjale gospodarczym, rolniczym i przemysłowym folwarku Kiełczewskich. Konferencja odbywała się na zamku w Łańcucie.

Józef i Ewa Kiełczewscy przybyli do Soli w 1910 r. W 1923 roku wykupili od Ordynacji Zamojskiej dwór wraz z zespołem folwarcznym oraz gruntami dworskimi. W 1935 r. Kiełczewscy sprzedali swemu zięciowi, Franciszkowi Rączyńskiemu a sami wyjechali do Guzówki. Po wojnie zamieszkali w Lublinie. Józef zmarł w 1961 r., a Ewa w 1963 r.

Jak wyjaśnił Michał Kańkowski, większość opracowań dotyczące dzieje dworu solskiego obfituje w różne bzdury i zakłamania historyczne, toteż jego prelekcja była oparta o cenne dokumenty z różnych archiwów. Ponadto również opracowania zostały w dużej mierze oparte na wspomnieniach potomków Kiełczewskich oraz Rączyńskich. Wspominał także, iż tylko jedna osoba dokładnie przeanalizowała temat, ale nie wykorzystała wszystkich materiałów, stąd temat rodziny Kiełczewskich wciąż nie doczekała się pełnego opracowania.

Dodatkowo doktorant podsumował, iż „niesamowite relacje między Kiełczewskimi a włościanami stanowił wspaniały przykład w stosunkach na linii dwór – wieś”.

Michał Kańkowski to stały współpracownik „Nowej Gazety Biłgorajskiej”. Niedawno opublikował m.in. fragment historii rodziny Kiełczewskich.

Idź do oryginalnego materiału