Centrum Kopernika eksperymentalnie

lopiastow.pl 1 tydzień temu

Najpierw zwiedzanie i korzystanie z eksponatów wystawy – poznawanie praw fizyki, chemii, biologii i matematyki w praktyczny sposób. Później pula warsztatów STEAM. 17.01.2025 uczniowie klas 1a, 1b, 1e, 2a, 2d i 2f eksperymentowali, odkrywali, dyskutowali, wyciągali wnioski, współpracowali, poszerzali wiedzę – jednocześnie świetnie się bawiąc. Nauczyciele również

Na zajęciach Sztuka latania – lżejsze niż piórko uczniowie poznali zagadnienia związane z aerodynamiką. Poeksperymentowali z oporem powietrza atmosferycznego przy użyciu piłeczki pingpongowej i suszarki do włosów. Stworzyli struktury brył geometrycznych i taśmy montażowej utrzymujące się w strumieniu dmuchawy i przetestowali obiekty o różnych kształtach w minitunelu aerodynamicznym. Uzyskane wyniki przedstawili na wykresach. Partnerem zajęć o sztuce latania w Laboratorium Edukacji o Nowych Technologiach jest Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.

Wewnętrzna armia – masz to we krwi! to zajęcia laboratoryjne, na których uczniowie zbadali tajemnice układu krwionośnego. Przeprowadzili sekcję serca indyczego, aby zrozumieć jego anatomię. Przygotowali preparaty mikroskopowe i z bliska obejrzeli budowę narządu. Zajrzeli również do wnętrza kropli krwi, odkrywając tam różnorodne populacje komórek w niej występujące.

Mocz potrafi wzbudzać skrajne emocje – od obrzydzenia po fascynację. Podczas zajęć w laboratorium chemicznym Mocz prawdę Ci powie uczniowie wcielili się w rolę diagnostów laboratoryjnych, którzy przeprowadzają badania niezwykłej wydaliny ludzkiego ciała, jaką jest mocz (tu akurat syntetyczny). Poznali techniki stosowane podczas badań laboratoryjnych. Zdziwili się, iż na podstawie prostych i tanich badań można pacjentowi wystawić szczegółową kartę z wynikami analiz – na podstawie analizy moczu da się rzeczywiście dowiedzieć wiele ważnych informacji o zdrowiu pacjenta.

Podczas warsztatów Misja w Kosmosie uczniowie wcielili się w rolę inżynierów kosmicznych. Budowali z klocków LEGO Spike własnego łazika marsjańskiego wyposażonego w zaawansowane czujniki (np. czujniki koloru czy docisku). Zaprogramowali swojego robota tak, by mógł sprawnie poruszać się po marsjańskim terenie, omijać przeszkody i zbierać dane naukowe – odkrywali tajniki robotyki.

Galeria zdjęć

Idź do oryginalnego materiału