Ceramika we Wrocławiu. O wielu rzeźbach mieszkańcy choćby nie wiedzą

echo24.tv 1 tydzień temu

Praca doktor Jeziornej nosi tytuł „Twórcy ceramicznych obiektów artystycznych w przestrzeni publicznej Wrocławia po 1945 roku”. Wybór na ten temat padł ze względu na wykształcenie, architektoniczne z Politechniki Wrocławskiej oraz wzornicze z naciskiem na ceramikę na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Mamy tutaj na terenie Dolnego Śląska wiele, niestety już niektórych zamkniętych zakładów porcelany czy ceramiki. Natomiast dla mnie były też istotne działania, jakie podejmował i przez cały czas podejmuje nasz wydział sztuki i wzornictwa ceramiki. Jest to, warto podkreślić, jedyny w Polsce taki wydział, który kształci wyspecjalizowanych ceramików w kontekście działań zarówno w ceramice użytkowej, jak i ceramice artystycznej. Więc wydaje mi się, iż to jest ten istotny element, który chciałam poruszyć w pracy – mówi doktor Paula Jeziorna, autorka nagrodzonego doktoratu.

W ramach dysertacji doktor Jeziorna zaproponowała też specjalną trasę spacerową.

Postanowiłam nie podejmować jedynie takich kwestii teoretycznych, tylko chciałam, żeby on miał też ten wymiar praktyczny. Stąd decyzja o tym, żeby zaproponować chętnym uczestnikom rodzaj takiego szlaku śladami ceramicznych obiektów artystycznych. Zdecydowałam, iż to będzie dobry ruch, żeby zaznajomić właśnie z tematem ceramiki, która jest bardzo istotna dla terenów Dolnego Śląska, dla terenów Wrocławia, z jak największym gronem odbiorców, żeby w takiej pigułce przedstawić te treści, które miałam okazję poruszać w pracy – podkreśla doktor Paula Jeziorna.

Praca doktor Pauli Jeziornej została doceniona i nagrodzona przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Już miałam okazję odebrać swoją nagrodę. Była ona wręczana w ministerstwie w Warszawie. Przybrała postać statuetki, więc miała taką namacalną formę. Samą osobą, która decydowała o przyznaniu nagrody, był minister razem ze swoją grupą doradców. Nagrody również otrzymali promotorzy mojej pracy i warto ich wymienić. To profesor Barbara Gronostajska, dziekan Wydziału Architektury, jak również mój drugi promotor z ramienia Akademii Sztuk Pięknych, profesor Gabriel Palowski – wyjaśnia autorka pracy doktorskiej.

Większość prac artystycznych, o których pisała doktor Jeziorna, ma już wiele dekad, a w tej chwili przyglądając się nowym inwestycją budowlanym we Wrocławiu, trudno nie odnieść wrażenia, iż dla deweloperów wartość estetyczna jest na końcu listy priorytetów. Czy na dobre pożegnaliśmy się już z odrobiną fantazji w naszym codziennym otoczeniu?

Ja uważam cały czas, iż sztuka jest bardzo istotnym elementem przestrzeni, a w tej przestrzeni publicznej jest już bardzo, bardzo ważna. I wydaje mi się, iż jest już taka widoczna tendencja, iż inwestorzy zauważają te dodatkowe plusy z faktu umieszczania ceramiki w takich przestrzeniach publicznych, ze współpracy z artystami. Widzą w tym nie tylko tę rolę upiększającą, ale również możliwość utożsamiania się mieszkańca z taką przestrzenią. Często taki obiekt artystyczny też stanowi fajny punkt orientacyjny i wydaje mi się, iż dla inwestora też dużą zaletą jest to, iż standard takiej przestrzeni wtedy jest o wiele wyższy i to wpływa też na tę decyzję, żeby jednak tę współpracę z artystą podjąć – podsumowuje doktor Paula Jeziorna.

Idź do oryginalnego materiału