Chcą ulepszać nasze życie: studenci – wynalazcy

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 06.02.2023. Kielce. XIII Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca. Na zdjęciu (w środku): dr hab. inż. Bożena Kaczmarska - prof. PŚk / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce


Tworzą wynalazki, które ułatwiają nam życie. Politechnika Świętokrzyska już po raz kolejny nagrodziła studentów, którzy wzięli udział w 13. Ogólnopolskim Konkursie „Student – Wynalazca”. Nagrodą główną jest prezentacja i promocja rozwiązań laureatów podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie oraz podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS.

Profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej poinformował, iż zgłoszone do konkursu rozwiązania obejmowały wszystkie obszary techniki, w tym dotyczące maszyn i urządzeń, inżynierii materiałowej, chemicznej i medycznej oraz inżynierii rolniczej i ochrony środowiska.

– Ta edycja konkursu cieszyła jeszcze większym odzewem niż rok wcześniej. W tym roku udział w nim wzięło 285 twórców, od których wpłynęło 123 zgłoszeń, a w poprzednim roku swoje prace zgłosiło 114 osób. Głównym celem naszego konkursu jest zwiększenie udziału studentów, przyszłych pracowników i pracodawców w tworzeniu oraz rozwoju gospodarki opartej na innowacjach – dodał prof. Zbigniew Koruba.

W sumie w tym roku, w konkursie udział wzięli studenci z 23 uczelni z całej Polski i instytucji badawczych. Wśród nich była m.in. Julia Wilk z Politechniki Warszawskiej, która opracowała układ do monitorowania czynności życiowych niemowlaka podczas snu, bazujący na sieci neuronowej.

– Cały system do monitorowania noworodka jest wyuczony specjalnie pod konkretne dziecko. Dzięki temu monitoruje jego stan tylko wtedy, gdy występuje jakieś zagrożenie. Ten system to zestaw czujników, np. mata naciskowa, czy specjalna bransoletka dostosowana do rozmiaru rączki dziecka, która mierzy ciśnienie, puls i temperaturę noworodka. Na rynku nie ma jeszcze takiego rozwiązania, które byłoby tak personalizowane pod konkretne dziecko. Jest to zgodne z trendem medycyny personalizowanej. Ostateczne prace i ostatnie badania nad tym wynalazkiem mają się zakończyć w ciągu najbliższego roku – dodała Julia Wilk.

Laureaci dotychczasowych edycji zdobyli na Międzynarodowych Wystawach Wynalazków w Genewie 55 medali oraz liczne nagrody specjalne, a także uczestniczyli w seminariach Światowej Organizacji Własności Intelektualnej oraz Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Sukcesem dla twórców zakończyła się również ubiegłoroczna 16. Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS 2022, podczas której laureaci i wyróżnieni w Konkursie otrzymali 6 złotych, 6 srebrnych i jeden brązowy medal.

Idź do oryginalnego materiału