1 września kadencję rektorską w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych rozpoczęła prof. ucz. dr Beata Fałda. Z tej okazji na uczelni odbył się mała uroczystość.
Ustępujący rektor Arkadiusz Tofil, złożył na ręce JM Rektor prof. ucz. dr Beaty Fałdy gratulacje oraz życzenia sukcesów w nadchodzącej kadencji. Podczas spotkania nie zabrakło również wyrazów uznania i wdzięczności skierowanych w stronę ustępującego rektora.
Nowego rektora wybrano w PANS 25 kwietnia. Elektorzy jednogłośnie powierzyli dr Beacie Fałdzie, ówczesnej rektor ds studenckich misję prowadzenia uczelni przez najbliższe cztery lata.
Rektor Beata Fałda posiada stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych. Zajmuje stanowiska kierownicze w szkolnictwie wyższym ponad 20 lat, w tym od 2003 roku jako prorektor. Jest absolwentką Instytutu Ekonomii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prowadzi wykłady i ćwiczenia z przedmiotów związanych z zastosowaniami matematyki w ekonomii, tj. ekonomii matematycznej, matematyki ubezpieczeniowej oraz prognozowania i symulacji. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na zagadnieniach związanych z ekonomią matematyczną i ekonometrią. Pasjonuje się też programowaniem.
Dr Beata Fałda jest autorką kilkudziesięciu publikacji z zakresu ekonomii, zastosowań matematyki w ekonomii, ekonomiki transportu lotniczego oraz problematyki organizacji i funkcjonowania szkolnictwa wyższego, w tym pięciu monografii i trzech podręczników. Współorganizowała kilkadziesiąt konferencji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym o tematyce związanej z zastosowaniami matematyki i informatyki oraz samorządu terytorialnego w tym Conference on Analytic Functions and Related Topics, skupiającej wybitnych matematyków z całego świata. Jest także redaktorem wydawniczym „Scientific Bulletin of Chełm” oraz innych wydawnictw zwartych, członkiem rady naukowejwydawnictwa „Language-Culture-Politics. International Journal” oraz stowarzyszenia Chełmskie Towarzystwo Naukowe. Od 2021 roku pełni funkcję recenzenta w czasopiśmie „ FINANCIAL INTERNET QU-ARTERLY” (Czasopismo jest indeksowane w międzynarodowych repozytorach czasopism m.in. EBSCO, ProQuest, EconLit, CEJSH i RePEc). Aktywnie współpracuje z naukowcami z Finlandii, Japonii, Meksyku i Ukrainy.
Za działalność naukowo-dydaktyczną oraz organizatorską została wyróżniona m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodą indywidualną I stopnia za osiągnięcia organizacyjne Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, itd.