Anonsujemy, zapraszamy, polecamy…
Chełmska Szkoła Rocka – Rock Ballads
16 grudnia br. o godz. 18.00 w Chełmskim Domu Kultury zaplanowano koncert „Rock Ballads”. To okazja, aby zanurzyć się w świat najpiękniejszych rockowych ballad wszechczasów, zarówno tych znanych z polskiej sceny muzycznej, jak i międzynarodowej. Na scenie zaprezentują się utalentowani uczniowie oraz nauczyciele Chełmskiej Szkoły Rocka, którzy przygotowali dla publiczności repertuar pełen emocji, pasji i niezapomnianych melodii. Widzowie usłyszą legendarne utwory, które na stałe wpisały się w historię rocka, a także współczesne piosenki, które poruszą serca każdego miłośnika muzyki. To będzie nie tylko wieczór pełen pięknych dźwięków, ale także wspaniała okazja, by zobaczyć, jak młode talenty rozwijają swoje umiejętności pod okiem doświadczonych nauczycieli. Bilety po 30 zł.
„Kiedyś to były zimy…”
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza do obejrzenia wystawy „Kiedyś to były zimy…” upamiętniającej na fotografiach z epoki jedną z najostrzejszych zim XX wieku w regionie chełmskim – z lat 1977-1978, a także na podstawie zachowanej w zbiorach biblioteki prasy sprzed pięćdziesięciu lat, ukazującej przygotowania i obchody świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Na wystawie można zajrzeć do „Ziemi Chełmskiej” – jednodniówki z 1960 r. „Przyjaciółki” z 1949 r. „Tęczy” z 1928 r. „ Światowida” z 1926 r. Szukający nostalgicznych wspomnień z okresu zimy, dzięki zachowanym w bibliotece materiałom, zaproszeni są do obejrzenia wystawy w Czytelni przy ul. Partyzantów 40. Na ekspozycję wstęp wolny.
Wystawa Urszuli Krzysiak
„Ptaki i abstrakcje” to tytuł najnowszej wystawy Urszuli Krzysiak prezentowanej w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie. Na ekspozycję składa się pięćdziesiąt trzy obrazy namalowane w znacznej większości w tym roku.
Urszula Krzysiak urodziła się w Wielkopolu w powiecie włodawskim. Ukończyła Technikum Odzieżowe w Lublinie, studium nauczycielskie, studia magisterskie i podyplomowe na UMCS – kierunek wychowanie plastyczne. Przez wiele lat pracowała jako nauczyciel zajęć praktyczno-technicznych i wychowania plastycznego, a także jako instruktor przedmiotów zawodowych. W Chełmie mieszka od ponad 50-ciu lat. Zainteresowała się malarstwem już na studiach, jednak życie potoczyło się inaczej i do rozwijania swoich pasji – rysowania i malowania, wróciła dopiero po 25 latach. Od 2011 do 2020 roku należała do Stowarzyszenia Twórczego „Pasja”. Dziś jest członkiem honorowym. Pierwszą wystawę indywidualną miała w Galerii „Patio” Chełmskiej Biblioteki Publicznej w grudniu 2010 roku. Od tego czasu miłośnicy malarstwa i grafiki mogli oglądać prace U. Krzysiak na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Nowa ekspozycja to wynik finezyjnych przemyśleń i wizji autorki, dotyczących przyrody i cywilizacji. Gros prac prezentuje przedstawicieli rodzimej fauny uskrzydlonej ale na obrazach znajdziemy też ptaki z Polską nie kojarzone jak struś czy koliber. Na uwagę zasługuje fakt, iż wizerunki te nie stanowią przerysowanych pocztówek, ale każdy z nich jest wynikiem artystycznych objawień artystki. Sympatycy i znawcy malarstwa U. Krzysiak na pewno zwrócą uwagę na delikatną zmianę odcieni i nasycenia barw. Krzykliwe czerwienie i róże tak charakterystyczne dla obrazów twórczyni zastąpione zostały przez pastelowe, chłodniejsze kolory co jest wynikiem zarówno prezentowania ptactwa we własnym środowisku (na tle roślin, nieba i wody), a także mało kontrastowego i na pozór jednolitego upierzenia polskich ptaków. Wystawę uzupełniają obrazy będące materializacją abstrakcyjnych pojęć oraz medytacją artystki nad człowiekiem uwikłanym w konflikt między naturą a cywilizacją.
Na wernisaż wystawy Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie zaprasza do swojej siedziby (przy ulicy Henryka Wieniawskiego 15) 9 grudnia 2024 r. o godzinie 13.00. Wystawę można podziwiać do 9 stycznia 2025 r.
„Dziadek do orzechów” – królewski balet klasyczny
18 grudnia br. o godz. 19.00 w Chełmskim Domu Kultury zaplanowano magiczny spektakl baletowy pt. „Dziadek do Orzechów” w wykonaniu renomowanego polskiego zespołu „Królewski Balet Klasyczny”. Będzie to klasyczna historia o walce między dobrą a złą mocą w połączeniu z piękną muzyką Piotra Czajkowskiego, która zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych. To spektakl, który wciągnie widzów w magiczną, zimową atmosferę i pozwoli na chwilę przenieść się do innego świata. Bilety od 130 zł.
„Święta bez plastiku” – wystawa w chełmskim Muzeum
Czy we współczesnych czasach możliwe są jeszcze święta bez plastiku? Odpowiedź na to pytanie będzie można znaleźć na najnowszej wystawie etnograficznej w Muzeum Ziemi Chełmskiej, do której powstania nie użyto ani grama plastiku. Na zwiedzających czekają za to piękne wyroby ze słomy, papieru, opłatka i innych naturalnych surowców. Z ekspozycji można się dowiedzieć, jak wyglądały dawne ozdoby bożonarodzeniowe, wykonywane niegdyś przez naszych przodków. Zobaczymy choinki przystrojone ozdobami, które dawniej były tworzone niemal w każdym domu. Część osób będzie mogła przypomnieć sobie, jak wyglądały np. łańcuchy ze słomy i papieru, jeżyki, pawie oczka, które być może w dzieciństwie sami tworzyli, by przyozdobić choinkę. Dla młodszego pokolenia będą to rzeczy nowe, które pozwolą wyobrazić sobie dzięki jakich ozdób tworzono dawniej świąteczny nastrój w domach ich dziadków i pradziadków. Ekspozycja jest także prezentacją kunsztu artystycznego twórców ludowych, którzy tworzą m.in. ludowe pająki ze słomy, papieru i grochu, a także „światy” skomplikowane geometryczne ozdoby z opłatka. Nie zabraknie także poprzednika choinki-podłaźniczki, przystrojonej również kunsztownymi ozdobami z naturalnych surowców. Bogactwo prezentowanych ozdób bożonarodzeniowych świadczy o tym, iż święta bez plastiku przez cały czas są możliwe. Organizatorzy mają nadzieję, iż wystawa pobudzi w zwiedzających kreatywność i zachęci ich, by sięgając do tradycji stworzyć własnoręcznie wyjątkowe ozdoby.
Ekspozycję przygotowano w ramach zadania: „Święta bez plastiku – tradycyjne ozdoby świąteczne”. Wystawę można oglądać w salach Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 56 A. Autorzy projektu: Ilona Sawicka, Michał Kowalik. Projekt sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU.
Wystawa Urszuli Bydlińskiej
W Chełmskiej Bibliotece Publicznej można oglądać wystawę Urszuli Katarzyny Bydlińskiej „nie Wszyscy Święci” (Galeria Nova ChBP, ul. Partyzantów 40).
Urszula Bydlińska jest absolwentką historii (UMCS). Mieszka i tworzy w Majdanie Zahorodyńskim. Zajmuje się malarstwem amatorsko, podejmuje próbę wskrzeszenia starych dworków, cerkwi, przenosi na płótno pejzaże, uwiecznia zaobserwowaną scenerię, tworzy także kopie prac znanych autorów (zwłaszcza Art Deco i twórczość Tamary Łempickiej). Podejmuje tematykę nie tylko cielesną, żywą, ale także duchową, w głównej mierze sakralną, niematerialną. Jest członkinią Stowarzyszenia Twórczego Prowincja w Siedliszczu oraz Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. W 2018 r. została odznaczona medalem Zasłużony dla Powiatu Chełmskiego w kategorii Kultura, a w 2020 otrzymała tytuł „Osobowość Roku” Kuriera Lubelskiego. Najnowsza wystawa U. Bydlińskiej to przedstawienie Świętych – patronów różnych spraw, których przywołujemy w modlitwie, i u których szukamy ratunku w momencie zagrożeń.
Mayday 2 – Teatr Ziemi Chełmskiej – mamy wejściówki!
Chełmska publiczność z pewnością pamięta spektakl „Mayday”, który bił rekordy oglądalności. Ci, którzy są ciekawi dalszych losów taksówkarza bigamisty powinni rezerwować czas, by sprawdzić co dzieje się u Państwa Smithów 20 lat później. Spektakl Mayday 2 – w wykonaniu Teatru Ziemi Chełmskiej zaplanowano w Chełmskim Domu Kultury 27 i 29 grudnia o godz. 18.00. Na scenie zobaczymy: Bogusława Byrskiego, Sławoja Czarnotę, Barbarę Szarwiło, Mirellę Rogozę Biel, Kingę Matusiak Lasecką, Michała Prusa i Zbigniewa Moskala.
Grudniowa premiera „Mayday 2” będzie tym bardziej wyjątkowa, iż TZCH będzie świętować swój jubileusz. Pierwsza premiera naszego chełmskiego teatru datowana jest na 1904 rok. Była to jednoaktówka „Dzieci Muzy” przygotowana przez młode małżeństwo Jadwigę i Jana Papużyńskich. Liczba biletów na spektakl premierowy będzie ograniczona w związku z dużą ilością zaproszonych gości (aktorów, reżyserów i innych osób związanych z chełmską sceną).
Dla naszych czytelników mamy podwójną wejściówkę na spektakl „Mayday 2” zaplanowany 29 grudnia w ChDK. Trafi ona do osoby, która jako pierwsza zadzwoni do naszej redakcji w środę, 18 grudnia, o godz. 12.00.
„Ściana” w Muzeum Ziemi Chełmskiej
W siedzibie Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 55 można oglądać wystawę „Ściana” Macieja Duchowskiego. Kuratorką wystawy jest Jagoda Barczyńska. Ekspozycja czynna do końca stycznia 2025 r.
Maciej Duchowski urodził się w 1981 r. w Warszawie. W latach 2000-2005 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom uzyskał w Pracowni Malarstwa prof. Wiesława Szamborskiego. W latach 2006-2008 odbył studia w Dutch Art Institute w Enschede w Holandii. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor 17 wystaw indywidualnych w Polsce oraz Holandii, uczestnik wielu wystaw zbiorowych. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, tworzy obiekty rzeźbiarskie oraz instalacje dźwiękowe. Jego prace układają się w cykle, które osadzone w konkretnych przestrzeniach tworzą różne formy narracji. (opr. mo)
Repertuar Kina Zorza
16 grudnia, poniedziałek
17:00 Vaiana 2
19:00 Minghun
20:45 Konklawe
17 grudnia, wtorek
15:00 Vaiana 2
17:00 Vaiana 2
19:00 Minghun
20:45 Konklawe
18 grudnia, środa
15:00 Vaiana 2
17:00 Vaiana 2
19:00 Minghun
20:45 Konklawe
19 grudnia, czwartek
14:00 Vaiana 2
16:00 Vaiana 2
18:00 DKF
21:00 Konklawe
20 grudnia, piątek
13:00 Mufasa: Król lew – 2D dubbing
15:30 Mufasa: Król lew – 3D dubbing
18:00 Mufasa: Król lew – 2D dubbing
20:30 U Pana Boga w Królowym Moście
21 grudnia, sobota
13:00 Mufasa: Król lew – 3D dubbing
15:30 Mufasa: Król lew – 2D dubbing
18:00 Mufasa: Król lew – 3D dubbing
20:30 U Pana Boga w Królowym Moście
22 grudnia, niedziela
13:00 Mufasa: Król lew – 2D dubbing
15:30 Mufasa: Król lew – 3D dubbing
18:00 Mufasa: Król lew – 2D napisy
20:30 U Pana Boga w Królowym Moście