Chińska aplikacja do odrabiania zadań z matematyki

goniec.net 2 miesięcy temu

ChatGPT już posiał spustoszenie w klasach i zmienił podejście nauczycieli do pisania prac domowych; odkąd OpenAI publicznie uruchomiło generatywnego chatbota AI pod koniec 2022 r. administratorzy szkół rzucili się, aby spróbować wykryć eseje generowane przez AI , a uczniowie z kolei starali się dowiedzieć, jak ukryć swoje syntetyczne kompozycje.

Skupiając się na zadaniach pisemnych, nauczyciele pozwolili, aby na peryferiach nastąpiła kolejna sejsmiczna zmiana: uczniowie częściej używają AI również do wykonywania zadań domowych z matematyki.

Obecnie uczniowie szkół średnich i studenci college’ów w całym kraju eksperymentują z bezpłatnymi aplikacjami na telefony, które pomagają im w odrabianiu zadań domowych z matematyki przy użyciu generatywnej sztucznej inteligencji . Jedną z najpopularniejszych opcji na kampusie jest w tej chwili aplikacja Gauth, z milionami pobrań. Należy ona do ByteDance, która jest również spółką macierzystą TikToka.

ByteDance (chiń. 字节跳动), pełna nazwa Bejing ByteDance Technology Co Ltd. – to chińskie przedsiębiorstwo IT, działające w branży internetowej. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Pekinie. Założone przez Zhanga Yiming w 2012 roku Podstawowym produktem ByteDance jest Toutiao, platforma treści w Chinach i na całym świecie. Toutiao zaczynał jako silnik rekomendacji i dopiero stopniowo zmienił się w platformę dostarczającą treści w różnych formatach, takich jak tekst, obrazy, posty z pytaniami i odpowiedziami, mikroblogi i filmy wideo. Toutiao oferuje użytkownikom spersonalizowane kanały informacyjne, które są zasilane przez algorytmy uczenia maszynowego. Kanały treści są aktualizowane na podstawie tego, czego maszyna dowiaduje się o preferencjach użytkownika w zakresie czytania.

Aplikacja Gauth została uruchomiona po raz pierwszy w 2019 r. i skupiała się głównie na matematyce, ale niedługo rozszerzyła się również na inne przedmioty, takie jak chemia i fizyka. Zyskała na znaczeniu i na początku tego roku znalazła się na szczycie list pobierania na telefony w kategorii edukacyjnej. Wygląda na to, iż uczniowie ją uwielbiają. Z setkami tysięcy głównie pozytywnych recenzji, Gauth ma pozytywną ocenę 4,8 gwiazdki w Apple App Store i Google Play Store .

Wszystko, co uczniowie muszą zrobić po pobraniu aplikacji, to skierować telefon na zadanie domowe, wydrukowane lub napisane odręcznie, a następnie upewnić się, iż wszystkie istotne informacje znajdują się w kadrze obrazu. Następnie model AI Gautha generuje przewodnik krok po kroku, często z poprawną odpowiedzią.

Z testów Wired na przykładach zadań domowych z algebry i geometrii na poziomie szkoły średniej wynika, iż ​​narzędzie Gauth AI nie dało wyników A+ i szczególnie miało problemy z niektórymi pytaniami dotyczącymi wykresów. Działało wystarczająco dobrze, aby uzyskać niską ocenę B lub wysoką średnią C za zadania domowe. Nie jest idealne, ale prawdopodobnie wystarczająco dobre, aby zadowolić znudzonych uczniów, którzy wolą spędzać czas po szkole, robiąc cokolwiek innego.

Aplikacja miała większe problemy z rozwiązywaniem trudniejszych zadań matematycznych, np. z rachunkiem różniczkowym i całkowym , dlatego uczniowie będący na dalszych etapach edukacji mogą uznać obecną generację aplikacji do rozwiązywania zadań domowych opartych na sztucznej inteligencji za mniej przydatną.

Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji , oparte na przetwarzaniu języka naturalnego, są znane z tego, iż nie generują dokładnych odpowiedzi, gdy przedstawiane są im złożone równania matematyczne. Jednak naukowcy skupiają się na poprawie zdolności sztucznej inteligencji w tym sektorze, a zajęcia z matematyki dla początkujących w szkole średniej prawdopodobnie są w zasięgu obecnych aplikacji do zadań domowych AI. Naukowcy z Google DeepMind są zachwyceni ostatnimi wynikami testów dużego modelu języka skoncentrowanego na matematyce, zwanego AlphaProof , w problemach przedstawionych na tegorocznej Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej.

Uczciwie rzecz biorąc, Gauth pozycjonuje się jako firma badawcza AI, której celem jest „odrobienie pracy domowej” i pomoc w rozwiązywaniu trudnych problemów, a nie pomoc w ściąganiu. Firma posunęła się choćby do tego, iż umieściła na swojej stronie internetowej „ Kodeks honorowy ”, który dyktuje prawidłowe użytkowanie. „Oprzyj się pokusie korzystania z Gauth w sposób sprzeczny z twoimi wartościami lub oczekiwaniami szkoły”, czytamy na stronie internetowej firmy. Tak więc zasadniczo Gauth pośrednio przyznaje, iż impulsywni nastolatkowie mogą używać aplikacji do znacznie więcej niż okazjonalnych problemów i chce, aby składali obietnicę małym palcem, iż będą się dobrze zachowywać.

Miliony uczniów mają teraz w kieszeni darmową aplikację, która może przeprowadzić ich przez różne problemy matematyczne w ciągu kilku sekund , z przyzwoitą dokładnością. Ta koncepcja byłaby niemal nie do pomyślenia dla uczniów choćby sprzed kilku lat.

Można argumentować, iż Gauth promuje dostępność dla uczniów, którzy nie mają dostępu do wysokiej jakości edukacji lub którzy przetwarzają informacje w wolniejszym tempie niż program nauczania ich nauczyciela. Jest to perspektywa podzielana przez zwolenników korzystania z narzędzi AI, takich jak ChatGPT, w klasie. Dopóki wszyscy uczniowie docierają do tego samego celu, kogo obchodzi, jaką ścieżkę obrali w podróży? I czy to nie jest po prostu kolejna ewolucja dostępnych narzędzi matematycznych? Przeszliśmy od liczydła do kalkulatora graficznego, więc dlaczego nie wyobrazić sobie generatywnej AI jako kolejnego krytycznego kroku naprzód?

Jednak aplikacja, jeżeli uczniowie będą na niej nadmiernie polegać, może osłabić umiejętności krytycznego myślenia przyszłych pokoleń — często nabywane w wyniku przebijania się przez frustrujące lekcje matematyki i trudne zadania domowe.

Jeśli Gauth i podobne aplikacje ostatecznie doprowadzą do upadku zadań domowych z matematyki dla uczniów szkół średnich, tłumy uczniów odetchną z ulgą. Jak zareagują rodzice i nauczyciele?

za www.wired.com, wikipedia

Idź do oryginalnego materiału