Egzamin maturalny z języka nowożytnego rozpoczął się o godz. 9:00. Maturzyści mieli 120 minut na napisanie go na poziomie podstawowym z języka obcego nowożytnego: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Środowe arkusze CKE ma opublikować po południu.
Dyrektor CKE Robert Zakrzewski ocenił, iż egzamin przebiegł spokojnie. Dodał, iż nie otrzymał informacji o nieprawidłowościach, które rzutowałyby na przebieg egzaminu w całej Polsce.
– Dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych mówią, iż w tym roku sesja przebiega wyjątkowo spokojnie – powiedział.
Zaznaczył, iż nie doszło do wycieków. Poinformował, iż CKE zastosowała takie procedury bezpieczeństwa, jak w ubiegłym roku, a dotyczą one przygotowania i wydruku arkuszy oraz ich dostarczenia i dystrybucji do szkół.
– Materiał egzaminacyjny jest tajny do godz. 9.00 i w tegorocznej sesji nie nastąpił żaden wyciek (...). Do teraz nie mam żadnej informacji, iż arkusze zostały ujawnione przed godz. 9.00. Każdego dnia maturzyści rozpoczynali swój egzamin z równymi szansami – powiedział Zakrzewski.
Zdjęcia arkuszy w sieci
Dyrektor CKE odniósł się również do kwestii opublikowania w środę na portalu X zdjęć kilku zadań egzaminacyjnych z arkusza maturalnego. Potwierdził, iż zdjęcia, które widział, są fotografiami prawdziwych arkuszy.
– Rzeczywiście, w przypadku j. polskiego, matematyki i j. angielskiego, po godz. 9.00 pojawiają się zdjęcia prawdziwych arkuszy maturalnych. To są incydenty. Zdarzają się nieetyczne zachowania. Każdy przypadek analizuję i nieprawidłowości będę zgłaszać do odpowiednich służb – zaznaczył Zakrzewski.
– Na 275 tys. zdających zdarza się kilka osób, które nieetycznie postępują, ale ja wierzę w młodzież, wierzę w maturzystów, iż oni podchodzą do tego egzaminu uczciwie, żeby wykazać się rzeczywistymi umiejętnościami i wiedzą – powiedział.
Dyrektor CKE poinformował, w tegorocznej sesji jest przynajmniej jeden przypadek unieważnienia egzaminu z j. polskiego przez dyrektora szkoły – z powodu wniesienia urządzenia telekomunikacyjnego. Przypomniał, iż zgodnie z przepisami, wniesienie takiego urządzenia, a tym bardziej używanie go, jest podstawą do unieważnienia egzaminu. W takiej sytuacji maturzysta będzie mógł przystąpić do egzaminu za rok.
Zapytany, czy w środę doszło do podobnych incydentów, Zakrzewski odparł, iż takie informacje będzie miał po przeanalizowaniu protokołów ze szkół.
W ubiegłym roku unieważnione zostały 202 egzaminy maturalne, w tym 53 za wniesienie telefonu na egzamin lub korzystanie z niego w tym czasie.
Po południu w środę odbędą się egzaminy w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych. O godz. 14 z matematyki na poziomie podstawowym, a o godz. 15.35 z geografii na poziomie rozszerzonym.