Co Czytelnicy Gazeta.pl sądzą o lekcjach religii? Miażdżąca przewaga jednej odpowiedzi

wiadomosci.gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl /


Gazeta.pl zapytała swoich Czytelników o ich opinię w sprawie planowanych zmian lekcji religii. Blisko 68 proc. respondentów jest zdania, iż zajęcia te w ogóle nie powinny odbywać się w szkołach.
Brak porozumienia: W poniedziałek (9 grudnia) na wniosek duchowieństwa odbyło się spotkanie przedstawicieli rządu z Konferencją Episkopatu Polski. Po jego zakończeniu strona kościelna opublikowała komunikat, w którym poinformowała między innymi, iż ponownie wyraziła sprzeciw wobec proponowanej redukcji lekcji religii do jednej godziny tygodniowo. W zamian zaproponowała "stopniową, rozłożoną w czasie, redukcję wymiaru nauczania religii w szkołach ponadpodstawowych".


REKLAMA


Sonda Gazeta.pl: W związku z ostatnimi doniesieniami postanowiliśmy zapytać naszych Czytelników o opinię w sprawie nauczania lekcji religii w szkołach. Do godziny 14 w czwartek (12 grudnia) w sondzie wzięło udziało 7189 osób. Zdecydowana większość jest zdania, iż w szkołach "w ogóle nie powinno być lekcji religii". Takiej odpowiedzi udzieliło 4870 respondentów - 67,74 proc. wszystkich głosów. Zmniejszenie wymiaru godzin do jednej w tygodniu poparło natomiast 1267 uczestników - 17,62 proc. całości.


Zobacz wideo Czy religia powinna wyjść ze szkół? [SONDA]


Mniejszość przeciwko zmianom: 831 respondentów sondy Gazeta.pl - 11,56 proc. wszystkich uczestników - jest zdania, iż należy zachować dotychczasowy wymiar dwóch godzin lekcji religii w tygodniu. 144 Czytelników - 2 proc. - twierdzi natomiast, iż zajęcia powinny odbywać się częściej niż dwa razy w tygodniu. 77 respondentów - 1,07 proc. wszystkich głosów - nie ma zdania w tym temacie.


'Ile twoim zdaniem powinno być lekcji religii w szkołach?' Gazeta.pl


Co proponuje rząd? Przypomnijmy, iż zgodnie z planem Ministerstwa Edukacji Narodowej od 1 września 2025 roku zajęcia religii będą odbywać się w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Co więcej, będą one musiały być ulokowane na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej.Więcej informacji na ten temat w artykule: "Episkopat wydał oświadczenie po rozmowach z rządem ws. lekcji religii. Będą dalsze kroki prawne".Źródło: Gazeta.pl
Idź do oryginalnego materiału