Religie i Kościoły w USA – co łączy teleewangelistów z Genesis
Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Kultura ma wiele imion”. Zaprosiła na nie Fundacja Benevolens w Głuchołazach. Fundacja ta odrestaurowała zabytkowy budynek Waldschule będący do 1945 roku własnością hrabiego Franciszka Ballestrem. Funkcjonuje w nim w tej chwili Dom Artysty, w którym organizowane są różne wydarzenia kulturalne.
– Co łączy teleewangelistów z Genesis? A Amiszów z „Gangsta’s Paradise”? Jakie religie dominują w USA? Czym charakteryzuje się prosperity gospel i dlaczego zyskuje co raz więcej zwolenników? Na te i wiele innych pytań zainteresowani tematem „Religie i Kościoły w USA” znaleźli odpowiedź podczas prelekcji, którą wygłosiła pani dr Paulina Napierała z Uniwersytetu Jagiellońskiego – mówi Anna Piecuch, wiceprezes zarządu Fundacji Benevolens.
Jej zainteresowania badawcze to m.in.: stosunki państwo – Kościół w USA, rola religii w amerykańskiej sferze publicznej, relacje między religią a polityką, amerykańska prawica religijna i „wojny kulturowe”, „Black churches” – rola społeczno-polityczna, problemy społeczne w USA i migracje międzynarodowe.
– Na następne spotkanie z cyklu „kultura ma wiele imion” Fundacja Benevolens zaprasza 24 czerwca. Spotkania współfinansowane są przez Ambasadę USA w Warszawie – dodaje Anna Piecuch.