Co powinno trafić do wyprawki dla niemowlaka, a co jest zbędne? Sprawdź się w quizie

mamadu.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: Maluszek nie potrzebuje wielu rzeczy po narodzinach fot. Marcin Jozwiak/Pexels


Kompletujesz wyprawkę dla niemowlaka? Nie ma sensu wydawać pieniędzy na zbędne przedmioty, przydadzą się waszej rodzinie na inne nadchodzące wydatki. Najważniejsze jednak jest to, żeby maluszkowi niczego nie zabrakło, żeby był dobrze zaopiekowany i bezpieczny. Sprawdź w naszym quizie, czy kupujesz naprawdę potrzebne rzeczy.


Im bliżej terminu porodu, tym więcej myśli poświęcasz wyprawce dla maluszka. Przeglądasz w internecie setki produktów, spacerujesz sklepowymi alejkami z rzeczami dla niemowląt, czytasz opinie, a od nadmiaru informacji i przedmiotów dostajesz zawrotu głowy. Wybór ubranek, mebelków czy kosmetyków rodzi szereg pytań, ponieważ producenci i sprzedawcy prześcigają się w przekonywaniu cię, iż twój noworodek potrzebuje właśnie tego produktu, a ty czujesz się zagubiona: kupować to wszystko? Z czegoś mogę zrezygnować?

Spokojnie, z nami wybierzesz do wyprawki dla noworodka tylko te rzeczy, które naprawdę przydadzą się dziecku i ułatwią wam życie. Zrób nasz quiz, a nie wydasz pieniędzy na niepotrzebne rzeczy.

Quiz wiedzy o wyprawce dla niemowlaka


Jak wynik? Mamy nadzieję, iż ten quiz rozwiał twoje wątpliwości!


Wyprawka dla niemowlaka: co naprawdę się przyda?


Kilka słów wyjaśnienia:


ubranka. Wystarczy dosłownie kilka sztuk w rozmiarze 52, ale można też z nich całkiem zrezygnować i od razu zakupić ubranka w rozmiarach 56 i 62. Będziesz zdziwiona, jak gwałtownie rośnie maluszek, a z opowieści mam wynika, iż nierzadko rozmiar 52 jest od razu za mały! Nie musisz też kupować rękawiczek-niedrapek. To prawda, iż w pierwszym tygodniu (lub dwóch) życia maluszkowi może zdarzyć się podrapać buzię paznokciami, ale lepiej po prostu dbać o czystość rączek i odpowiednio przycinać paznokietki (dopiero po wyjściu ze szpitala!). Swoboda ruchów dłoni i palców jest ważna dla niemowlaka – tak poznaje świat i ćwiczy motorykę.

zapięcia w ubrankach. Kiedyś były umieszczane głównie na plecach, ale to bardzo niewygodne rozwiązanie dla noworodka, który spędza niemal całą dobę, leżąc w łóżeczku lub w wózku. w tej chwili często spotyka się body bez żadnego zapięcia, wkładane przez głowę. To może być dobry wybór, o ile otwór jest bardzo rozciągliwy i nie będzie sprawiał problemu podczas ubierania maluszka. By uniknąć niewygody, najlepiej wybrać po prostu ubranka z zapinaniem na ramionach lub z przodu.

kosmetyki do wyprawki. Muszą być przeznaczone dla dzieci od 1. dnia życia – szukaj tej informacji na opakowaniu. Uważnie sprawdź skład kosmetyku. Najlepiej, by zawierał składniki aktywne naturalnego pochodzenia, np. olej jojoba, olej słonecznikowy, masło shea, glicerynę roślinną czy syrop kukurydziany. Kosmetyk dla maluszka powinien być przebadany i hipoalergiczny, unikaj produktów z substancjami zapachowymi, mogą wywoływać reakcje alergiczne i podrażnienia. Nie musisz też kupować od razu wielu produktów kosmetycznych. Niemowlakowi wystarczy żel do mycia ciała i włosów, balsam lub mleczko, płyn lub olejek z emolientami, maść pod pieluszkę oraz krem do buzi – w zimne pory roku taki na każdą pogodę, a latem z wysokim filtrem antysłonecznym SPF 50 (pamiętaj, iż taki krem nie jest odpowiedni dla noworodków i niemowląt do ok. 6 miesiąca życia, one powinny w ogóle unikać słońca).

akcesoria do snu. Niemowlę nie powinno spać na poduszce i pod kołdrą, ponieważ stwarzają dla niego zagrożenie – pamiętaj, iż taki maluszek nie odkryje się, jeżeli kołderka zakryje mu twarz, nie przewróci się też początkowo na boczek, jeżeli wtuli buzię w poduszkę. Najlepsze będą specjalnie śpiworki do snu dla niemowląt. Mamy polecają też na pierwsze miesiące kosze Mojżesza lub malutkie łóżeczka na kółkach, które można przemieszczać do pokoju, w którym znajdujesz się podczas dziennej drzemki maluszka, a także – co, jak się niedługo przekonasz, jest bardzo ważne – można je ustawiać obok łóżka rodziców. Mają też idealne rozmiary dla takiego malucha, przecież ostatnie 9 miesięcy spędził w ciasnym i przytulnym brzuchu mamy. Łóżeczko ze szczebelkami przez pierwsze dwa-trzy miesiące zwykle służy jako przechowalnia rzeczy dla dziecka – dla takiego maluszka jest ogromne niczym lotnisko!

butelki do mleka. jeżeli wiesz, iż nie będziesz karmić dziecka piersią, będą ci potrzebne. jeżeli jednak nastawiasz się na karmienie naturalne, nie ma sensu kupować od razu butelki – może się okazać zupełnie zbędna. jeżeli będzie ci potrzebna, kupisz ją bez problemu w każdym sklepie z akcesoriami dla niemowląt. Jednak choćby kiedy będziesz karmić piersią, butelka antykolkowa może ci się przydać do podawania odciągniętego pokarmu.

Idź do oryginalnego materiału