Złudzenie optyczne, które odbiera nasz mózg, może w dużej mierze wynikać z przyzwyczajeń i stereotypów myślowych. - Iluzje optyczne są doskonałym przykładem tego, jak łatwo można nami manipulować, i iż nasz wzrok tak naprawdę nie jest doskonały, chociaż tak mocno na nim polegamy - zaznacza mgr Ida Raciborska z Instytutu Nenckiego w swojej prelekcji w serwisie YT. Doskonałym tego przykładem jest ten obrazek. Okazuje się, iż to, którą kobietę odnajdziemy jako pierwszą, często zależy od naszego wieku. Młodsi widzą tylko postać pięknej królewny. Starsi dostrzegają jedynie twarz kobiety u kresu swojego życia.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy mamy w Polscę epidemię wad wymowy? Logopedka: Zobacz, jak dziecko ogląda bajkę
Staruszka czy królewna? Kogo widzisz?
Idealnym przykładem tego, jak działa nasz mózg, jest jedna z najczęściej stosowanych iluzji optycznych. Niektórzy w pierwszej kolejności dostrzegają rysunek po prawej stronie. Rozpoznają w nim młodą księżniczkę z bujną czupryną i koroną, która spoczywa na jej głowie. Ma twarz z małym nosem, a jej usta unoszą się w lekkim uśmiechu.
Osoby, które zobaczyły księżniczkę, często nie mogą dokładnie określić, co znajduje się na obrazku obok. W większości dla nich są to nieregularne linie, które nie składają się w całość. Ilustracja po lewej stronie jest dla nich nieczytelna i stanowi zagadkę. Należy skupić wzrok na dłużej i zmienić perspektywę, aby dojrzeć drugą postać, chociaż im jesteśmy starsi, tym szybciej widzimy drugą postać.
Po chwili mamy szansę zobaczyć drugi obrazek. To postać starszej kobiety. Jej twarz jest pomarszczona. Ma charakterystyczny podbródek i duży nos. Jej usta są wykrzywione. Włosy są zaczesane ku górze.
Dziecko patrzy na rysunek inaczej niż dorosły
Złudzenie optyczne jest obrazem, który powstaje poprzez nieprawidłową interpretację zjawisk odbieranych dzięki wzroku. Mają one charakter uniwersalny. Powstają dzięki kontrastu, cieni, odpowiednich kolorów, które automatycznie sprawiają, iż mózg błędnie odbiera dany obraz. Mogą one dotyczyć każdego ze zmysłów, jednak złudzenia wzrokowe (optyczne) są najlepiej poznane i zrozumiane.
Interpretacja złudzeń optycznych potrafi wiele o nas powiedzieć. O doświadczeniach, gustach, preferencjach, a także tym, co w tej chwili kłębi się w naszej głowie za pośrednictwem myśli i wspomnień. Pokazują działanie naszego mózgu, odkrywając przed nami sekrety i tajemnice. Mózg dziecka jest nieskalany uprzedzeniami, porażkami i błędami, więc może nieco inaczej interpretować to, co widzi.
Oddaj swój głos w drugiej edycji plebiscytu Jupitery Roku! Kto zostanie Gwiazdą Roku, a kto zgarnie statuetkę za Międzyplanetarny Hit Roku? O tym decydujesz Ty!