Collegium Polonicum jako modelowa kooperacja akademicka Polski i Niemiec

amu.edu.pl 3 dni temu

2 lipca br. w Warszawie przyjęto polsko-niemiecki plan działania, w którym Rządy Polski i Niemiec przywiązują szczególną wagę do wzajemnej współpracy akademickiej. Jako wzory do naśladowania zostały wymienione: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i ich wspólna placówka Collegium Polonicum. W dokumencie czytamy: "Zachęcamy nasze instytucje szkolnictwa wyższego i pozauczelniane ośrodki badawcze do pogłębiania współpracy na szczeblu dwustronnym i europejskim.(...) Ponadto uznajemy znaczącą rolę Uniwersytetu Europejskiego Viadrina jako przykładu dwustronnej współpracy akademickiej, a w szczególności Collegium Polonicum jako wyjątkowego projektu realizowanego przez Uniwersytet Europejski Viadrina i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu".

- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu stawia sobie konsekwentnie za cel zwiększanie umiędzynarodowienia w zakresie nauki i dydaktyki - komentuje prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Collegium Polonicum, prowadzone jako wspólna jednostka z Uniwersytetem Europejskim

Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, jest doskonałym przykładem międzynarodowej współpracy - zarówno w zakresie dydaktyki, jak i działalności naukowej. Żadna inna polska uczelnia nie może pochwalić się takim osiągnięciem. Collegium Polonicum działa już od ponad 30 lat, oferując wspólne polsko-niemieckie kierunki studiów i podwójne dyplomy. Działalność Collegium Polonicum jest dowodem na to, iż poprzez edukację i naukę można budować mosty porozumienia i współpracy między narodami. To miejsce, gdzie ludzie z różnych kultur spotykają się, by wspólnie pracować na rzecz przyszłości opartej na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i wspólnym rozwoju". - dodaje rektorka UAM.

Prof. dr Eduard Mühle, prezydent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą zaznacza - Wyróżnienie Viadriny i jej polskiej uczelni partnerskiej jest mile widzianym potwierdzeniem naszej transgranicznej działalności w zakresie badań i nauczania. Ze względu na położenie na granicy polsko-niemieckiej i misję założycielską, kooperacja polsko-niemiecka znajduje się w centrum działań Viadriny, a jednocześnie kształtuje nasze codzienne życie akademickie - we wspólnych projektach badawczych z polskimi partnerami i na tematy polsko-niemieckie, w programach studiów prowadzących do polsko-niemieckich dyplomów ukończenia studiów oraz w intensywnych partnerstwach uniwersyteckich - komentuje prof. Mühle.

Fot. Collegium Polonicum

Idź do oryginalnego materiału