W poniedziałek świat będzie obchodził osiemdziesiątą rocznicę wyzwolenia Auschwit i innych nazistowskich obozów zagłady, w których podczas II wojny światowej zamordowano ponad milion osób, w większości Żydów.
Podczas gdy światowi przywódcy i ocaleni z Auschwitz przygotowują się do spotkania w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w południowej Polsce, nowe badanie sugeruje, iż rosnąca liczba Kanadyjczyków uważa, iż historia Holokaustu została wyolbrzymiona.
Badanie panelowe zlecone przez Stowarzyszenie Studiów Kanadyjskich i przeprowadzone wiosną ubiegłego roku przez firmę sondażową Leger wykazało, iż 18 procent Kanadyjczyków w wieku od 18 do 24 lat zgodziło się ze stwierdzeniem „Uważam, iż Holokaust został wyolbrzymiony”. Wśród Kanadyjczyków w wieku od 25 do 34 lat, 15% zgodziło się z tym stwierdzeniem.
W badaniu wzięło udział 1 519 Kanadyjczyków w okresie od 17 maja do 20 maja 2024 roku. Do ankiet panelowych nie można przypisać marginesu błędu.
Sondaż Leger przeprowadzony w lutym 2024 r., w którym zadano to samo pytanie, wykazał, iż 16 procent osób w wieku od 18 do 24 lat zgodziło się z tym stwierdzeniem, podobnie jak osiem procent osób w wieku od 25 do 34 lat. Liczba Kanadyjczyków w wieku od 35 do 44 lat zgadzających się z tym stwierdzeniem wzrosła z pięciu do ośmiu procent między lutym a majem, podczas gdy liczba osób w wieku od 45 do 54 lat wzrosła z czterech do 11 procent.
Deborah Lyons, specjalna wysłanniczka Kanady ds. antysemityzmu i pamięci o Holokauście, powiedziała w piątkowym wywiadzie, iż świat stoi przed wyzwaniem, ponieważ liczba żyjących ocalałych z Holokaustu sukcesywnie maleje. „Historia taka jak Holokaust jest przede wszystkim historią emocjonalną. Nie chodzi tylko o fakty, więc utrata tych, którzy przeżyli, jest dla nas szczególnym wyzwaniem, aby wypracować nowe sposoby pomagania ludziom w zrozumieniu historii Holokaustu” – powiedziała.
Rok temu Konferencja ds. Żydowskich Roszczeń Materialnych wobec Niemiec (Conference on Jewish Material Claims Against Germany) opublikowała „bezprecedensowe” badanie demograficzne na temat ocalałych z Holokaustu, informując, iż przez cały czas żyje około 245 000 osób, które go przeżyły. Prawie połowa z nich mieszkała w Izraelu, a ponad jedna szósta w Stanach Zjednoczonych. W tym czasie w Kanadzie żyło 5 800 ocalałych. Większość ocalałych ma w tej chwili ponad 90 lat.
Muzeum Auschwitz poinformowało, iż spodziewa się około 50 ocalałych, którzy wezmą udział w poniedziałkowej ceremonii.
Lyons po raz ostatni odwiedziła Auschwitz w maju 2024 r. w ramach corocznego Marszu Żywych. Jest to wydarzenie skupiające się na badaniu Holokaustu oraz korzeni nietolerancji i nienawiści. „Wiem, jak niepokojące jest przebywanie na tej ziemi, gdzie tak wielu tak bardzo cierpiało i tak wielu zginęło” – powiedziała. „Ale to także w pewnym stopniu zaszczyt być tam, aby reprezentować Kanadę i społeczność żydowską”.
Lyons będzie obecna na poniedziałkowym wydarzeniu w Polsce wraz z premierem Justinem Trudeau. Powiedziała, iż kanadyjscy ocaleni z Holokaustu również będą obecni.
Leger i Stowarzyszenie Studiów Kanadyjskich opublikowali również ankietę przeprowadzoną w tym miesiącu, która dotyczyła tego, skąd Kanadyjczycy czerpią informacje na temat Holokaustu. Ankieta, przeprowadzona między 17 a 19 stycznia, objęła 1578 Kanadyjczyków. W badaniu tym 22 procent Kanadyjczyków w wieku poniżej 25 lat wskazało źródła internetowe jako główne źródło informacji na temat Holokaustu, więcej niż jakakolwiek inna grupa wiekowa. Filmy i dokumenty były najczęściej wybieranym źródłem informacji we wszystkich przedziałach wiekowych, wymienianym przez 34 procent wszystkich respondentów.
Lyons powiedziała, iż 46 procent wszystkich respondentów stwierdziło, iż chciałoby dowiedzieć się więcej o Holokauście, przy czym największe zainteresowanie odnotowano wśród młodszych grup wiekowych.
„Musimy więc przyjrzeć się sposobom, w jakie możemy pomóc ludziom poznać historię Holokaustu, choćby jeżeli nie wynika to z własnego doświadczenia” – powiedziała.
Lyons wskazała na pięcioletni fundusz w wysokości 5 milionów dolarów, który rząd uruchomił w grudniu, aby pomóc w promowaniu edukacji o Holokauście. „Niezależnie od tego, czy robimy to jako edukację publiczną, czy robimy to w bardziej formalnym systemie szkolnym, czy robimy to poprzez filmy i wykłady, muzykę czy sztukę – przekazujemy tę historię w sposób, do którego ludzie mogą się odnieść poprzez swoje własne człowieczeństwo” – powiedziała. Dodała, iż więź międzyludzka jest kluczem do edukowania młodszych pokoleń o akcie ludobójstwa, w którym zginęło ponad 6 milionów Żydów.
„To, co jest tak fascynujące i niepokojące w Holokauście, to fakt, iż wydarzył się on w ciągu dni, tygodni, miesięcy i lat planowania. Ludzi planujących śmierć innych, wprowadzających systemy, infrastrukturę, aby zasadniczo traktować istoty ludzkie jak bydło” – powiedziała Lyons.
„To niezwykle fascynująca i przygnębiająca historia o tym, jak tracimy nasze człowieczeństwo w środku i głębi nienawiści. Myślę więc, iż jesteśmy to winni młodym Kanadyjczykom, aby znaleźć nowe i różne sposoby, dzięki którym słuchanie historii o Holokauście byłoby ich własną nauką, ich własnym aktem wzbogacenia siebie jako istoty ludzkiej”.