W dniu 9 maja br. w Muzeum Częstochowskim odbyło się spotkanie upamiętniające 90. rocznicę urodzin poetki i pisarki Haliny Poświatowskiej (1935-1967). Wydarzenie zgromadziło miłośników poezji, przedstawicieli środowisk literackich oraz mieszkańców miasta.
Spotkanie, w którym wzięły udział nauczycielki akademickie z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie: dr hab. Joanna Warońska-Gęsiarz, prof. dr hab. Elżbieta Hurnik, prof. dr hab. Katarzyna Janus, dr Elżbieta Wróbel połączone było z prezentacją prac plastycznych Małgorzaty Omelańczuk-Pawluk inspirowanych twórczością Poświatowskiej.
Debata toczyła się wokół fenomenu częstochowskiej poetki, głębokiej wrażliwości i oryginalnego stylu poetyckiego, który dotykał tematykę miłości, śmierci i cielesności w sposób świeży i bezkompromisowy, zwłaszcza jak na realia Polski lat 50. i 60.

Rozmowa przeplatana była fragmentami utworów Poświatowskiej pięknie i naturalnie czytanych przez prof. Janus. Wiersze, proza. listy przepełnione emocjami i refleksją nad kruchością życia, poruszyły serca słuchaczy.
Na zakończenie odbyła się dyskusja, podczas której goście dzielili się swoimi przemyśleniami na temat twórczości poetki oraz jej aktualności we współczesnym świecie. Spotkanie zakończyło się wystąpieniem dyrektor muzeum Katarzyny Ozimek, która w kilku zdaniach podsumowała wydarzenie i zaprosiła do odwiedzania Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, w którym rolę gospodarza pełni Zbigniew Myga, brat przedwcześnie zmarłej poetki.
Wydarzenie było nie tylko hołdem dla wybitnej artystki, ale również okazją do refleksji nad pięknem i siłą słowa poetyckiego. 90. rocznica urodzin Haliny Poświatowskiej stała się inspiracją do przypomnienia sobie, jak wielką wartość ma poezja w naszym życiu.
→ (mb)
12.05.2025
• zdjęcie tytułowe: ławeczka Poświatowskiej niedaleko częstochowskiego ratusza, foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska
• zapowiedź urodzin: > tutaj.
• więcej o literaturze: > tutaj
• Poświatowska czyta swoje wiersze: > tutaj