Studentki Akademii Zamojskiej: Agata Bukszyńska, Julia Grabarz z kierunku finanse i rachunkowość, Joanna Jarczak z pedagogiki oraz Aleksandra Rykała z pielęgniarstwa – zostały docenione za swoją działalność i osiągnięcia w nauce przez Marszałka Województwa Lubelskiego.
Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się 22 maja br. w Filharmonii Lubelskiej. Stypendystkom z Akademii Zamojskiej towarzyszył kanclerz Uczelni Wojciech Adamczyk. Stypendia wręczył im Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Marcin Szewczak. Stypendia te są efektem ich pracy i działalności w kołach naukowych, a także czynnego udziału konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych
– Udział w kole naukowym pozwala mi na aktywne uczestnictwo w projektach badawczych, działaniach edukacyjnych i inicjatywach promujących zdrowie. Chcę otaczać się osobami, które – tak jak ja – są zaangażowane i z pasją podchodzą do zawodu. Działalność w kole traktuję jako szansę na pogłębienie mojej wiedzy, ale także na realny wpływ na jakość opieki nad pacjentem już na etapie kształcenia – mówi Aleksandra Rykała. Podkreśla przy tym, jak istotny i najważniejszy był dla niej wybór kierunku studiów w Akademii Zamojskiej.
– Decyzja o wyborze pielęgniarstwa nie była przypadkowa – dojrzewała we mnie przez dłuższy czas i wynikała z głębokiego poczucia potrzeby niesienia pomocy innym ludziom. Od zawsze interesowałam się tematyką zdrowia, medycyny oraz tego, jak działa ludzki organizm. Jednak tym, co najbardziej mnie fascynowało, był sam kontakt z drugim człowiekiem – szczególnie w trudnych momentach jego życia, kiedy potrzebuje wsparcia, empatii i profesjonalnej opieki. Uważam, iż zawód pielęgniarki to nie tylko praca – to powołanie, które łączy w sobie wiedzę, odpowiedzialność i wrażliwość. – dodaje Ola.
– Akademia Zamojska daje możliwości rozwijania swoich pasji i zainteresowań w kołach naukowych. Cieszę się iż mogłam odebrać tak prestiżową nagrodę jak stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego. W przyszłości chciałabym otworzyć własną działalność związaną z finansami – podsumowuje sukces Agata Bukszyńska z kierunku finanse i rachunkowość.
Bardzo dobrą atmosferę w Uczelni, sprzyjającą rozwojowi kariery podkreśla Julia Grabarz, studentka finansów i rachunkowości.
– Muszę przyznać, iż uczelnia daje wiele możliwości rozwoju. Zarówno wykładowcy, jak i atmosfera na kierunku sprzyjają nauce i zdobywaniu praktycznych umiejętności, które z pewnością przydadzą się w przyszłości. Działalność w Studenckim Kole Naukowym Przedsiębiorczości również jest świetną przestrzenią do zdobywania doświadczeń. Pozwala nam rozwijać umiejętności organizacyjne, pracę zespołową i budować interesujące kontakty. W przyszłości chcę rozwijać swoją karierę w sektorze finansowym, który oferuje szeroki wachlarz ścieżek zawodowych i stałe możliwości poszerzania kompetencji. Otrzymanie stypendium to dla mnie nie tylko nagroda, ale też motywacja, by iść dalej i rozwijać się – tłumaczy Julia.
Z kolei Joanna Jarczak z pedagogiki zwraca uwagę na świetną relację z wykładowcami, którzy motywują ją do pracy i podwyższania sobie poprzeczki.
– Niezwykłą wartością tej uczelni jest kadra dydaktyczna, która posiadania nie tylko wysokie kwalifikacje ale jest także pełna pasji i zaangażowania. To między innymi właśnie dzięki takim wykładowcom jak dr inż. Agata Waszek, prof. Ryszard Skrzyniarz i dr Katarzyna Sabat czuję się inspirowana, zmotywowana i wspierana na każdym etapie swojej edukacyjnej drogi. Ich empatia, życzliwość i wsparcie miały ogromny wpływ na mój rozwój naukowy i osobisty. Pamiętam, iż kiedyś przeczytałam w jednej z książek, iż „aby osiągnąć w życiu sukces, najpierw trzeba zakochać się w ciężkiej pracy” – i to zdanie głęboko we mnie zostało. Myślę, iż bardzo trafnie oddaje ono moją drogę. Praca, wysiłek, rezygnacja z wielu rzeczy i nieustanne podnoszenie sobie poprzeczki były dla mnie codziennością, ale też źródłem ogromnej satysfakcji. – mówi Joanna. Zdradza przy tym, iż w przyszłości chciałaby rozwijać swoją pasję do pracy z młodzieżą, doskonalić swój warsztat i kto wie, sięgnąć po tytuł naukowy.
– Szczególnie interesuje mnie praca z młodzieżą, dlatego chcę doskonalić się właśnie w tym obszarze. Planuję także ukończyć studia podyplomowe w wybranych dyscyplinach pedagogicznych, by móc jeszcze skuteczniej wspierać swoich przyszłych podopiecznych. Wierzę, iż dzięki zdobytemu doświadczeniu i wiedzy będę mogła realnie wpływać na jakość edukacji i wspierać rozwój młodych ludzi w ich indywidualnych ścieżkach życia. Nie ukrywam, iż marzy mi się również uzyskanie wyższego tytułu naukowego, ale czy to marzenie się spełni to czas pokaże – mówi studentka pedagogiki AZ.

Stypendystami mogą zostać studenci do 26. roku życia zamieszkujący lub studiujący w województwie lubelskim. Studenci uzyskali wysokie wyniki w nauce i jednocześnie wykazali się osiągnięciami w takich rodzajach działalności, jak: praca w kołach naukowych, działalność popularnonaukowa, praca naukowo-badawcza, studia w ramach stypendium zagranicznego lub programów międzyuczelnianych, studia równoległe na dodatkowym kierunku studiów, publikacje naukowe, czynny udział w konferencjach naukowych.
Fot. Michał Lenart/ UMWL