Czwartkowe reminiscencje z HDN

hetman.edu.pl 1 miesiąc temu

Nie da się jednoznacznie ocenić zajęć, które odbyły się w minionym tygodniu podczas III Hetmańskich Dni Nauki. Wszystkie bowiem były SUPER, MEGA, łączyły naukę z praktyką, odsłaniały tajemnice znane tylko specjalistom czy też pokazywały codzienne i niecodzienne zjawiska! Które okazały się najlepsze? Uczestnicy mówią, iż taki ranking nie jest potrzebny, bo każda osoba ma inne preferencje, co innego go interesuje. A poza tym nie można ustalić jednoznacznych kryteriów, wszak różne dziedziny nauki były prezentowane podczas HDN i to w różnorodny sposób.

Czwartek łączył w dużej mierze zagadnienia ścisłe z humanistycznymi. Pani Katarzyna Opioła, starszy bibliotekarz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu, przybliżyła przede wszystkim postać Marii Kozłowej, jej ojca Wojciecha Wiącka i córki Doroty Kozioł. Nie tylko ukazała życie i twórczość, ale przede wszystkim zwróciła uwagę na to, jak ważne dla człowieka są jego korzenie, miejsce, z którego pochodzi, tak jak dla bohaterki prelekcji, która utraciła swój Machów, ale upamiętniła go w poetycki sposób. Z kolei panie: Renata Dąbrowska i Urszula Żak, hetmańskie nauczycielki, świetnie połączyły swe dziedziny – język polski oraz geografię, i zaskoczyły podjętym tematem jednej z afer PRL-u, unikanego problemu zatrucia ołowiem na Śląsku. Zaangażowały uczestników do pracy z tekstem Magdaleny Majcher „Doktórka z familoków” oraz Michała Jędryki „Ołowiane dzieci”, by przybliżyć postać lekarki Jolanty Wadowskiej-Król, odważnie walczącej o zdrowie swych pacjentów. Pan Przemek Zamojski za to zabrał słuchaczy w podróż po sztuce współczesnej. Przedstawił m.in. twórczość Zbigniewa Rybczyńskiego, zdobywcy Oskara za krótkometrażowy film animowany „Tango”, ale też i autora wielu teledysków, np. do „Imagine” Johna Lennona.

Z kolei pan Andrzej Chojnacki, znany tarnobrzeski notariusz, w interesujący sposób przybliżył swą codzienną pracę, a zwłaszcza interesujące i rzadkie przypadki, jakie mogą się pojawić w obrocie prawnym. Dał wskazówki, jak sporządzić testament, domagać się zachowku, czy gdzie szukać podpowiedzi do rozwikłania prawnych zawiłości.

O medycynie estetycznej natomiast mówiła pani Anna Kicińska, lekarz tejże specjalności, wskazując na to, jak można połączyć naukę trudnej dziedziny z artystycznym zmysłem, a jednocześnie w ten właśnie sposób zadbać o pacjenta, którego dotykają blizny, zmarszczki czy trądzik. Ta niełatwa dziedzina może być podpowiedzią dla tych, którzy marzą o medycynie, a jeszcze nie wiedzą, w czym chcieliby się specjalizować.

Aż trzech dziennikarzy w czwartkowe przedpołudnie w Hetmanie przedstawiało swoją pracę, każdy jednak sięgnął po inne aspekty. Pan Rafał Nieckarz, redaktor naczelny popularnego w naszym regionie „Tygodnika Nadwiślańskiego, zwrócił uwagę na rzetelność w działalności dziennikarskiej, sprawdzanie źródeł, trafność w przekazie informacji. Z kolei dziennikarz radiowy, pracujący w Polskim Radiu Rzeszów, pan Robert Pytka, przekonywał młodych ludzi, iż będąc dziennikarzem, można połączyć zawód z pasją i jednocześnie prowadzić interesujące życie. O innym typie dziennikarstwa mówił zaś pan Grzegorz Głuszak, reporter programów telewizyjnych: Uwaga! i Superwizjer na antenie TVN, specjalizujący się w tematyce przestępczości zorganizowanej i przypadkach dotyczących polskiego wymiaru sprawiedliwości. Nakreślił trudne sprawy, z którymi zetknął się w swojej pracy, i nie ukrywał, iż bycie dziennikarzem niesie z sobą wiele obciążeń.

Ciekawe, zdaniem uczestników, warsztaty retoryczne poświęcone językowi kampanii wyborczej w USA – Donald Trump kontra Kamala Harris, poprowadziła w drugim panelu dr Marta Kobylska, specjalizująca się w literaturoznawstwie amerykańskim adiunkt w Katedrze Lingwistyki Stosowanej Instytutu Neofilologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Jedna z uczennic Hetmana zwróciła natomiast uwagę na zajęcia prowadzone przez panią dr Katarzynę Szwaczko, adiunkta na Wydziale Chemii UMCS – „Byłam na dwóch wykładach u pani Szwaczko i oba mi się podobały. Na pierwszym (Sztuka tworzenia emocji: Jak zapachy wpływają na nasze uczucia i wspomnienia?) podobało mi się najbardziej to, iż można było powąchać różne substancje zapachowe, o których była mowa. Drugi wykład (Pigułka przyszłości: Jak nowe technologie mogą rewolucjonizować diagnostykę chorób?) również był bardzo ciekawy, uzyskałam dużo informacji o diagnostyce i fluorescencji, połączyłam trochę wiedzy z chemii, trochę z biologii”. Innych uczniów za to zainteresowały zajęcia pani dr hab. Joanny Krawczyk, adiunkta naukowo-dydaktycznego również na Wydziale Chemii UMCS, podczas których pojawiło się wiele mitów, a jeszcze więcej faktów o działaniu substancji aktywnych w kosmetykach i kosmetyce.

Silna reprezentacja pracowników Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej zaprezentowała zagadnienia, które mogły „wciągnąć” umysły ścisłe. O samej inżynierii materiałowej, badanych przez nią zjawiskach prelekcję poprowadził dr inż. Maciej Kowalczyk, udowadniając, iż ta niby nieznana dziedzina jest obecna w naszym życiu. Zjawisko korozji z pasją przybliżyła hetmaniakom dr inż. Agnieszka Brojanowska, pokazując, iż to szkodliwe zjawisko można wykorzystać w pozytywny sposób. Z kolei dr inż. Tomasz Borowski uchylił rąbka tajemnic z zakresu inżynierii powierzchni, pokazując, jak ważne miejsce w nowoczesnym przemyśle odgrywają procesy technologiczne modyfikujące adekwatności powierzchniowe wyrobów. Wykład nie tylko dla „ścisłowców” o życiu i dokonaniach Nikoli Tesli, który wręcz stworzył XX wiek, z zaangażowaniem poprowadził Marek Kierzkowski, hetmański nauczyciel fizyki i informatyki.

Wyzwania teraźniejszości i horyzonty przyszłości to temat porannych zajęć przeprowadzonych przez panią Magdalenę Wrońską, wykładowcę na Uniwersytecie J. Kochanowskiego w Kielcach. Osiągnięcia z dziedzinie Al, ale też i zagrożenia płynące z niewłaściwego wykorzystania sztucznej inteligencji, to bardzo interesujący temat dla młodych ludzi. Najcenniejsze dla uczestników, według jednej z uczennic, było pokazanie, jak praktycznie korzystać z AI. Informacjami na temat tego, jak nie ulec technikom manipulacyjnym, jak odróżnić krytykę manipulacyjną od konstruktywnej, jak wykazać się asertywnością i chronić swoje granice w komunikacji z innymi, bardzo też aktywnie dzieliły się panie pracujące również na kieleckim uniwersytecie – dr hab. prof. UJK Paulina Forma i dr Anna Róg.

Jedną z prelegentek na ostatnim czwartkowym panelu Hetmańskich Dni Nauki była pani Agata Kwarciany – szkolna psycholożka. Podczas jej zajęć została przybliżona postać Zygmunta Freuda, austriackiego lekarza, neurologa. Słuchacze poznali nie tylko życiorys twórcy psychoanalizy, ale też wiele jego teorii, założenia oraz błędy.

Aktywne warsztaty teatralne poprowadził dr Sylwester Łysiak, dając praktyczne wskazówki dotyczące prawidłowej dykcji, emisji głosu przyszłym aktorom z hetmańskiego grona, którym marzy się praca na scenie. Pani dyrektor, Marta Wciseł, pasjonatka nowoczesnych metod i technologii w edukacji, podała też praktyczne rady, jak się uczyć, zwłaszcza, by się nauczyć i by ta nauka dawała przyjemność i satysfakcję.

I tej właśnie przyjemności z uczenia się w inny sposób, jak właśnie podczas wymienionych spotkań, doświadczyli członkowie szkolnej społeczności podczas III HDN. Większość zaś potwierdzi słowa Alberta Einsteina: Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć, jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki. Ten, kto go nie zna i nie potrafi się dziwić, nie potrafi doznawać zachwytu, jest martwy, niczym zdmuchnięta świeczka.

Idź do oryginalnego materiału