Czy będą ferie jesienne? Minister jednoznacznie

warszawawpigulce.pl 4 godzin temu

Minister edukacji Barbara Nowacka stanowczo zdementowała pogłoski o planowanym wprowadzeniu ferii jesiennych w polskich szkołach. Podczas konferencji dla nauczycieli w Krakowie szefowa resortu edukacji określiła te doniesienia jako „fake newsy”.

Fot. Shutterstock / Warszawa w w Pigułce

„Połowa zmian, o których usłyszycie, to są bardzo często fake newsy. Ja np. dowiedziałam się niedawno o feriach jesiennych, które podobno ministerstwo zamierza proponować. To jest nieprawda. Nie zmieniamy niczego w systemie feryjnym” – podkreśliła Nowacka podczas spotkania zorganizowanego na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Minister zaapelowała do nauczycieli, by nie wierzyli w doniesienia o rzekomych zmianach. Zapewniła jednocześnie, iż wszelkie reformy dotyczące kadry pedagogicznej będą wprowadzane wyłącznie po konsultacjach ze środowiskiem nauczycielskim.

Pensje nauczycieli powiązane ze średnią krajową

Podczas konferencji Barbara Nowacka poinformowała o planowanych zmianach w systemie wynagrodzeń nauczycieli. W marcu na posiedzeniu komisji sejmowej ma być procedowana ustawa wiążąca pensje nauczycieli z wynagrodzeniem średnim krajowym.

Minister przypomniała, iż w 2024 roku nauczyciele otrzymali już podwyżki w wysokości 30-33 procent, jednak w jej ocenie „nie są to znaczne kwoty”. „Teraz jest poprawa, ale chcę, abyście państwo wiedzieli, iż to absolutnie nie jest ostatnie słowo” – zapewniła.

Planowane zmiany w Karcie nauczyciela

Szefowa MEN zapowiedziała również zmiany w Karcie nauczyciela, które według jej słów zostały dobrze przyjęte przez związki zawodowe. Resort proponuje między innymi:

  • wprowadzenie nagrody jubileuszowej dla nauczycieli po 45 latach pracy
  • przedłużenie świadczeń kompensacyjnych o kolejne 10 lat
  • poprawę warunków zatrudnienia, szczególnie dla nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie

Nowacka podkreśliła także potrzebę ograniczenia biurokracji w szkołach. W tym celu kuratoria oświaty mają wspierać placówki edukacyjne, szczególnie w obszarze prawa pracy.

Reforma edukacji od 2026 roku

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami MEN, 1 września 2026 roku do szkół ma wejść reforma edukacji wraz z nową podstawą programową. Minister Nowacka zapewniła, iż zmiany będą korzystne dla nauczycieli i początkowo obejmą klasy I i IV szkół podstawowych.

Reforma ma być wprowadzana w dialogu z rodzicami i samorządami, co ma zapewnić jej jak najlepsze dostosowanie do potrzeb wszystkich uczestników procesu edukacji.

Idź do oryginalnego materiału