Rozważając kwestię tego, czy dziecko samodzielnie może pójść ze święconką do Kościoła, warto sprawdzić, co dokładnie mówi prawo. Rodzice i opiekunowie powinni zwrócić uwagę na ustawę Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 43 ust. 1 tej ustawy, dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Tu jednak warto zaznaczyć, iż w zapisie podkreślono, iż nie dotyczy to strefy zamieszkania.
REKLAMA
Zobacz wideo Wielkanocny koszyk w trzech odsłonach. Którą wybierasz?
Dziecko idzie samo do kościoła. Rodzice powinni pamiętać o jednym
Rodzice, którzy rozważają pomysł, by w Wielką Sobotę dziecko poszło samo do Kościoła ze święconką, powinni mieć na względzie jego bezpieczeństwo. Prawo w tej kwestii jest dość surowe. Warto tu pod uwagę wziąć przede wszystkim: aktualne przepisy prawa, dojrzałość naszego dziecka, a także to, jak wygląda droga do Kościoła (czy jest ruchliwa, czy to duża odległość itp.).
Jedną z ważniejszych kwestii jest ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j.: DzU z 2005 r. nr 105, poz. 908, z późn. zm.) - pojawia się tam termin "droga", którą ustawa definiuje jako "wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt".
Z kolei art. 43 tej ustawy mówi jasno, kto może korzystać samodzielnie z dróg. Z przepisów tych wynika, iż z drogi samodzielnie mogą korzystać dzieci po ukończeniu 7. roku życia. Mówiąc o granicy 7 lat - bierzemy pod uwagę ukończony wiek dziecka, a nie rocznik, z którego pochodzi.
Przepisy te nie dotyczą stref zamieszkania, w których takie ograniczenia wiekowe w ogóle nie obowiązują.
Wiek to tylko liczba. Sprawdź, czy dziecko jest gotowe na ten krok
Zanim pozwolimy dziecku na samodzielne pójście do Kościoła, powinniśmy jako rodzice rozważyć kilka kwestii dodatkowych. Mowa oczywiście o dojrzałości emocjonalnej. Nie wszystkie dzieci, które ukończyły 7., 10., a choćby 13. rok życia, są gotowe, by samodzielnie pokonać drogę do świątyni. Zanim pozwolimy maluchowi samodzielnie wracać do domu, trzeba się upewnić, iż dziecko rozumie potencjalne niebezpieczeństwa i zna zasady ruchu drogowego.
Rodzice powinni pamiętać również o jeszcze jednym zapisie w prawie. "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany" - czytamy w Kodeksie Wykroczeń.
Mandat może wynieść od 20 zł do 5 tys. złotych. Do tego w skrajnych przypadkach rodzice mogą choćby zostać pozbawieni władzy rodzicielskiej (przynajmniej częściowo). Dlatego lepiej nie ryzykować i nie puszczać samego kilkulatka, który może i chodzi już do I klasy podstawówki, ale wciąż nie ukończył siedmiu lat.