Czy krztusiec jest zaraźliwy? Gwałtownie rośnie liczba przypadków. Te osoby są szczególnie narażone

rodzice.pl 1 miesiąc temu

Od kilku tygodni w Polsce notuje się gwałtowny wzrost zakażeń krztuścem. W porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku na ten moment zachorowań jest aż 16 razy więcej. Lekarze biją na alarm i zalecają szczepienia. Czy krztusiec jest zaraźliwy? Czy krztusiec jest niebezpieczny? Jak sprawdzić czy mam krztuśca?

Gwałtownie rośnie liczba przypadków zakażenia krztuścem

Od początku roku w Polsce zarejestrowano ponad 8 tys. przypadków zakażenia krztuścem, co stanowi aż szesnastokrotny wzrost w stosunku do analogicznego okresu w 2023 roku. Kilka tygodni temu odnotowano niestety także pierwszy w tym roku zgon niemowlęcia spowodowany tą chorobą. Zdaniem lekarzy rosnąca liczba zakażeń ma związek m.in. z odmową szczepień.

Krztusiec jest szczególnie niebezpieczny dla noworodków, zwłaszcza tych urodzonych przedwcześnie, i niemowląt. Potrafi być jednak bardzo obciążający także dla starszych dzieci i dorosłych. W drugiej fazie chorobę charakteryzują ostre napady kaszlu, które u niemowląt mogą zakończyć się całkowitym bezdechem lub drgawkami.

Czy krztusiec jest zaraźliwy?

Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego, którą zarażamy się drogą powietrzno-kropelkową, najczęściej w domach lub dużych skupiskach – w szkołach i przedszkolach. Krztusiec jest bardzo zaraźliwy, choćby bardziej niż ospa wietrzna.

Typowe objawy, po których można rozpoznać krztusiec to:

  • w pierwszej fazie choroby (1-2 tygodnie): nieżyt nosa, spojówek, gardła i oskrzeli, z przekrwieniem błon śluzowych,
  • napadowy, „szczekający” kaszel z wydzielaniem lepkiej wydzieliny – u niemowląt i dzieci
  • przewlekły kaszel – u dorosłych,
  • wybroczyny, obrzęk i sinica twarzy.

Leczenie krztuśca polega na antybiotykoterapii połączonej z leczeniem objawowym łagodzącym kaszel. W czasie leczenia warto także często wietrzyć pomieszczenie lub używać nawilżacza powietrza, ponieważ łagodzi to napady kaszlu.

Sprawdź też:

    Idź do oryginalnego materiału