W ciągu roku szkolnego uczniowie zdobywają wiele ocen bieżących. Czasem wśród nich są też jedynki za brak podręcznika czy przedmiotu. Jednak czy słusznie? Nie do końca. Nie można ucznia karać oceną niedostateczną za brak potrzebnych przyborów, co nie znaczy, iż dziecko nie może ponieść za to żadnych konsekwencji. Wręcz przeciwnie. Zresztą zobaczcie sami.
REKLAMA
Zobacz wideo Ta szkoła jest warta 124 miliony. "Dajemy szanse każdemu, kto chce się u nas uczyć"
Jedynka za brak podręcznika? Uczeń może być ukarany za nieprzygotowanie inaczej
Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. artykuł 44. w rozdziale 3 a opisuje, co nauczyciel może oceniać:
[Ocenianie osiągnięć edukacyjnych, zachowania, wewnątrzszkolne] 1. Ocenianiu podlegają: 1) osiągnięcia edukacyjne ucznia; 2) zachowanie ucznia
Warto tu dodać, iż ocena sprawowania obejmuje też kwestię przygotowania ucznia do zajęć. Mówi o tym artykuł 11. ustawy Prawo Oświatowe: - [Ocena zachowania] 1. Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia następujące podstawowe obszary: 1) wywiązywanie się z obowiązków ucznia; 2) postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej; 3) dbałość o honor i tradycje szkoły; 4) dbałość o piękno mowy ojczystej; 5) dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób; 6) godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią; 7) okazywanie szacunku innym osobom. Co za tym idzie, za brak podręcznika czy zeszytu nauczyciel może wstawić negatywną ocenę z zachowania bądź wpisać uczniowi stosowną uwagę do dziennika.
Nie można karać ucznia jedynką z przedmiotu za brak podręcznika. I nie tylko za to
Jak wspomnieliśmy powyżej, nauczyciel nie może postawić jedynki, a jedynie ocenę ze sprawowania bądź wpisać uwagę za brak podręcznika. A także kilku innych rzeczy, m.in.:
braku zeszytu,
nieodrobienia pracy domowej
nieprzygotowania do zajęć (np. braku stroju na WF czy przyborów plastycznych),
nieobecności podczas sprawdzianu.