Czy religia wlicza się do średniej? Zła wiadomość dla uczniów

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl


Koniec roku już niedługo, a to oznacza, iż wielu uczniów zastanawia się, czy w tym roku uda im się zdobyć świadectwo z czerwonym paskiem. Aby je otrzymać, średnia ocen ze wszystkich przedmiotów musi być równa albo wyższa 4,75. Ocena z religii może znacznie podnieść ostateczny wynik, ale jest to ostatni raz, kiedy będzie się ona liczyć. Od września czekają uczniów duże zmiany.
Czy religia wlicza się do średniej ocen na koniec roku? Jako iż religia nie jest przedmiotem obowiązkowym, wielu uczniów ma zagwozdkę, czy ocenę wystawioną przez księdza czy katechetę w ogóle należy brać pod uwagę. Nie ma wielkiego zaskoczenia. Ocena z religii wliczała się i przez cały czas wlicza do średniej arytmetycznej ocen, ale... teraz nadchodzą zmiany.
REKLAMA


Zobacz wideo Co z religią w szkołach? Marcin Józefaciuk: Byłem rocznikiem, który religii był nauczany w salkach katechetycznych. To były świetne miejsca


Religia liczy się do średniej? Tak, ale tylko w tym roku
Na świadectwie do średniej zaliczają się wszystkie wystawione oceny. Zatem jeżeli uczeń uczęszczał na zajęcia z religii albo etyki, chociaż nie są one obowiązkowe i ma z nich wystawioną ocenę, zaliczana jest ona do średniej. To dobra informacja dla tych wszystkich uczniów, którym wysoka ocena z religii może znaczeni podnieść końcową średnią i tym samym pomóc uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem. Jednak ta kwestia ma się zmienić i to już z początkiem nowego roku szkolnego.


Od 1 września 2024 r. będą obowiązywać nowe przepisy. Zatem od roku szkolnego 2024/25 religia (etyka również) nie będzie już wliczana do średniej z ocen. "W związku z tym, iż zajęcia religii i etyki nie są zajęciami, na które uczeń jest obowiązany uczęszczać, nie jest uzasadnione, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen" – poinformowano w rozporządzeniu resortu edukacji.
To zła wiadomość dla wielu uczniów, którzy starają się o otrzymanie tzw. świadectwa z paskiem. Wielu z nich otrzymuje z religii piątki lub choćby szóstki, co dotychczas podnosiło im średnią. To się jednak zmieni od przyszłego roku.


Świadectwo z czerwonym paskiem. Oceny to nie wszystko
Uczeń, który stara się o świadectwo z paskiem, musi wiedzieć, iż same oceny nie wystarczą. Oczywiście podstawowym kryterium jest tu średnia ocen - minimum 4,75. Jednak to nie jedyna ważna sprawa. Chodzi o ocenę z zachowania, bardzo dobra lub wzorowa. Zatem osoba, która ma wysoką średnią ocena, ale jej zachowanie zostało ocenione na dobre, bądź poprawne – nie otrzyma świadectwa z czerwonym paskiem.
Idź do oryginalnego materiału