Czy szkolne rekolekcje są obowiązkowe? Uczniowie, którzy chodzą na religię powinni znać swoje prawa

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl


Dla osób wierzących trwa teraz Wielki Post. W tym czasie dla dzieci są organizowane szkolne rekolekcje. Wprawdzie powinni w nich uczestniczyć wszyscy uczniowie danej placówki, co nie znaczy, iż te spotkania są dla młodzieży obowiązkowe. Wręcz przeciwnie.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach jasno podaje zasady organizowania szkolnych lekcji religii, jak i rekolekcji wielkopostnych. Co istotne ani zajęcia z tego przedmiotu, ani te spotkania religijne nie są obowiązkowe. I dotyczy to zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Ci pierwsi muszą zresztą spełnić trzy warunki, aby w owych rekolekcjach w ogóle móc uczestniczyć.


REKLAMA


Zobacz wideo Rekolekcje. 4 przypadki, gdy choćby nie wiesz, iż twoje prawa mogą być łamane


Uczestnictwo w rekolekcjach nie jest obowiązkowe. Uczniowie muszą spełnić warunki
Wspomnieliśmy powyżej, iż uczniowie muszą spełnić trzy warunki, aby w ogóle móc uczestniczyć w rekolekcjach. To prawda, a te wymogi są następujące:


uczęszczanie przez uczniów na lekcje religii,
poinformowanie dyrektora szkoły o terminie rekolekcji przynajmniej miesiąc wcześniej,
rekolekcje wielkopostne muszą stanowić praktykę danego kościoła (związku wyznaniowego).


Gdy uczeń spełnia wszystkie trzy warunki, to może zostać zwolniony z lekcji na czas uczestnictwa w rekolekcjach wielkopostnych. Jednak co do zasady te spotkania religijne powinny odbywać się dopiero po zajęciach szkolnych, ale to wciąż dość rzadka praktyka. Poza tym trzeba pamiętać, iż szkoła nie może wymuszać obecności na rekolekcjach, bo nie może sprawdzać obecności podczas tych spotkań religijnych ani oczekiwać od nauczycieli pilnowania uczniów podczas rekolekcji.


Kiedy realizowane są rekolekcje w 2025 roku? Muszą być organizowane według zasad
Zgodnie ze wspomnianym powyżej rozporządzeniem, rekolekcje muszą się odbywać według ściśle określonych zasad, choć nie należy do nich ustalanie ich daty. W związku z tym termin rekolekcji ustala kościół (związek wyznaniowy) w porozumieniu ze szkołą, jednak pamiętając o tym, aby:


rekolekcje nie kolidowały z zajęciami szkolnymi - "w czasie trwania rekolekcji szkoła nie jest zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej",
poinformować dyrektora szkoły o terminie przynajmniej miesiąc wcześniej - pisaliśmy o tym powyżej.
Idź do oryginalnego materiału