Objawy ząbkowania to m.in. rozpulchnione dziąsła, wysypka przy ustach i rozdrażnienie.
Do objawów ząbkowania nie zaliczają się gorączką i biegunka.
Zdarza się, iż ząbkowanie nie daje wyraźnych objawów, a niemowlę przechodzi ten proces spokojnie.
Objawy ząbkowania
Objawy ząbkowania możesz zauważyć u niemowlaka jeszcze zanim dostrzeżesz ząbek przebijający dziąsło. Na początku najprawdopodobniej będzie to wzmożone ślinienie się, marudność, pchanie do buzi rączek i przedmiotów. Niemowlęta zaczynają ząbkować najczęściej około 6 miesiąca życia, zdarza się jednak, iż pierwszy mleczny ząb wyjdzie ok. 3 czy 4 (lub dopiero bliżej 12) miesiąca życia.
Objawy ząbkowania u niemowląt i dzieci
Może się zdarzyć tak, iż pewnego dnia zauważysz w buzi dziecka ząbek, a wcześniej nie było żadnych objawów wskazujących na to, iż maluch ząbkuje. Najczęściej jednak u dziecka, któremu wyrzynają się zęby mleczne, możesz zaobserwować następujące objawy ząbkowania:
obolałe, czerwone i rozpulchnione dziąsła
zaczerwienione policzki
wysypka wokół ust
pocieranie ucha
zwiększone wydzielanie śliny
gryzienie i żucie rączek i przedmiotów
niespokojny sen.
Objawy podczas ząbkowania, które warto skonsultować z lekarzem
Wiele osób jest zdania, iż objawem ząbkowania mogą być też rzadkie zielone kupy u niemowlaka. To nie do końca jest objaw ząbkowania, ale rzeczywiście – ze względu na wzmożoną produkcję śliny, może się zdarzyć, iż kupa będzie bardziej "śluzowata". Jednak biegunka i zielona kupa mogą być też objawem zatrucia pokarmowego, infekcji rotawirusowej czy alergii pokarmowej, dlatego warto o tym powiedzieć lekarzowi.
Innym "fałszywym" objawem jest gorączka przy ząbkowaniu. Lekarze podkreślają, iż gorączka (powyżej 38-38,5 st. C) nie jest objawem ząbkowania i nie należy jej ignorować. Temperatura ciała podczas ząbkowania może jednak być odrobinę podniesiona (tzw. stan podgorączkowy) i oscylować wokół 37,5 st. C. jeżeli ząbkujące niemowlę ma gorączkę, może to świadczyć o rozwijającej się infekcji. Warto, żeby dziecko zbadał lekarz.
Czy katar przy ząbkowaniu jest charakterystycznym objawem? To także mit. Nie obserwuje się infekcji górnych dróg oddechowych, choć lekarze przyznają, iż zdarza się im przyjmować ząbkujące niemowlęta z katarem czy kaszlem od nadmiernie produkowanej śliny. Istnieje również teoria, która mówi o tym, iż ząbkowanie jest wysiłkiem dla młodego organizmu, co sprawia, iż dziecko może łatwiej w tym czasie łapać infekcje.
Jak wyglądają dziąsła przy ząbkowaniu – zdjęcia
Podczas ząbkowania dziąsła są obolałe i czerwone w miejscu, w którym wyrzyna się ząb. Te zdjęcia dziąseł u niemowlaka podczas ząbkowania zamieściła na swoim instagramowym profilu Kirsty Woodrow. Powstały w ciągu jednego tygodnia:
Ciekawym sposobem na sprawdzenie, czy dziecko ząbkuje, jest test szklanki. Wystarczy przycisnąć ją delikatnie do dziąseł malucha, żeby zobaczyć, czy nie ukrywają się tam mleczaki. Można też delikatnie postukać w dziąsła łyżeczką. jeżeli usłyszysz stukanie – bingo! Niedługo wyrżnie się ząb.