Czy Zaduszki to dzień wolny od pracy i szkoły? W tym roku kalendarz nam sprzyja

g.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl


1 i 2 listopada tradycyjnie odwiedzimy groby bliskich. Ale czy Zaduszki są dniem wolnym od pracy i szkoły tak jak dzień Wszystkich Świętych? Planujesz podróż w rodzinne strony? Sprawdź, kiedy wypadają święta w tym roku i które dni w kalendarzu są zaznaczone na czerwono.
Dzień Zaduszny to Święto Zmarłych, które wypada zaraz po Wszystkich Świętych. W Zaduszki katolicy poświęcają czas modlitwie za zmarłych, zwłaszcza tych, którzy oczekują na zbawienie w czyśćcu. Jednak o ile 1 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy, to w Zaduszki (2 listopada) musimy już wrócić do obowiązków. W tym roku kalendarz wyjątkowo sprzyja dalekim podróżom i spotkaniom w rodzinnym gronie. Szczegóły podajemy w dalszej części artykułu.


REKLAMA


Zobacz wideo Magda Stępień o procesie żałoby. "Nie mówiłam o tym publicznie. Codziennie wychodziłam z domu na cmentarz. Tam spędzałam większość dnia"


Zaduszki - dzień wolny od pracy i szkoły?
W 2024 roku dzień Wszystkich Świętych wypada w piątek, a Zaduszki w sobotę, zatem dla uczniów i wielu osób pracujących oznacza to długi weekend. Święto Wszystkich Świętych jest dniem ustawowo wolnym, ale Zaduszki nie są i gdyby wypadały w dzień powszedni, zajęcia w szkołach i praca odbywałyby się normalnie.


Zaduszki - czy jest wolne i czy tego dnia można wybrać się na cmentarz?
Chociaż 2 listopada nie jest dniem wolnym od szkoły i pracy, to i tak wiele osób właśnie tego dnia odwiedza groby swoich bliskich. 1 listopada można spodziewać się zakorkowanych ulic oraz tłumów na cmentarzach. Na drugi dzień jest zwykle dużo spokojniej.


Wybierając się na cmentarz, czy to we Wszystkich Świętych, czy w Zaduszki, pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie. Jak bezpiecznie dotrzeć do celu i wrócić do domu? 1 listopada oznacza zmianę organizacji ruchu na terenach wokół cmentarzy. Poniżej przypominamy zasady, które pomogą uniknąć korków oraz stresu:


Zanim wybierzemy się w podróż - choćby jeżeli do celu mamy tylko kilka przecznic - powinniśmy sprawdzić listę zamkniętych ulic oraz wyznaczonych parkingów.
Przed dłuższą podróżą należy sprawdzić stan techniczny auta. Ważne są przede wszystkim światła, stan opon i ilość płynów eksploatacyjnych.
Na drodze musimy zachować szczególną ostrożność, ponieważ w okresie świąt za kierownicą często siadają tzw. niedzielni kierowcy.
Im wcześniej wyjedziemy, tym lepiej. Policyjna akcja "Znicz" oznacza liczne kontrole, które przekładają się na opóźnienia.
Nie bez znaczenia jest też plan trasy, nie warto tego dnia kierować się na główne drogi krajowe.
Aby uniknąć stłuczek i zarysowanych drzwi, samochód zaparkujmy w rozsądnym oddaleniu od cmentarza, na przykład na parkingach zamkniętych tego dnia supermarketów.
Czasami najlepszym wyborem jest komunikacja miejska, która w wielu polskich miastach 31 października i w dniu Wszystkich Świętych jest darmowa, tak aby każdy mógł bez problemu odwiedzić groby bliskich.


Zobacz też: Co to za święto Zaduszki? 2 listopada to równie istotny dzień co Wszystkich Świętych
Idź do oryginalnego materiału