Zespół badaczy z Katedry Turystyki i Rekreacji Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM opracował i opatentował nowatorski sposób oczyszczania wód jeziornych, który może całkowicie zrewolucjonizować rekreacyjne wykorzystanie akwenów w Polsce.
Autorami rozwiązania są inż. Adam Młynarczyk, prof. dr hab. Zygmunt Młynarczyk oraz dr Grzegorz Borkowski. Ich projekt zakłada tworzenie specjalnych stref kąpielowych z barierami ograniczającymi dopływ zanieczyszczeń i sinic - głównego zagrożenia dla użytkowników kąpielisk w okresie letnim.
- Woda w kąpielisku poddana zostanie oczyszczaniu w systemie zlokalizowanym w pobliżu wydzielonego fragmentu akwenu - tłumaczy dr Borkowski. - Pobór wody nastąpi poprzez filtry umieszczone w dnie zbiornika lub cieku wodnego bądź poprzez odpowiednie złoże geologiczne. Dalsze oczyszczanie nastąpi w systemie, do którego woda doprowadzana będzie poprzez system pomp.
Wstępnie oczyszczona woda w złożu geologicznym lub filtrze, poddana może zostać napowietrzaniu, ozonowaniu, naświetlaniu promieniami UV. Dalej odprowadzana będzie pod ciśnieniem z powrotem do strefy kąpieliska poprzez system dyfuzorów. Ich zadaniem jest napowietrzanie oraz ogrzanie wyrzucanej wody poprzez kontakt z powietrzem atmosferycznym.
Dodatkowo, dla zwiększenia atrakcyjności rekreacyjnej, strefy kąpielowe mogą być wyposażone w urządzenia wodne, które będą jednocześnie wspomagały proces oczyszczania i ogrzewania wody.
System będzie działał w sposób ciągły przez cały okres użytkowania kąpieliska. Po zakończeniu sezonu bariera zostanie otwarta, co umożliwi pełne wymieszanie się wód kąpieliska z wodą jeziorną.
3 lipca br. projekt został zaprezentowany w Ministerstwie Sportu i Turystyki. W spotkaniu wzięli udział m.in. sekretarz stanu Piotr Borys oraz przedstawiciele resortu. Rozmawiano o możliwościach wdrożenia technologii w całym kraju.
Źródło grafiki: Strona WNGiG UAM na Facebooku