– Pierwotnie program miał trwać do 31 marca. Na teren Dolnego Śląska została skierowana niebagatelna kwota 137 mln zł. Na dziś mamy złożonych 213 wniosków na kwotę łączną około 10 milionów złotych, co stanowi w zasadzie niewielki procent całej kwoty, którą otrzymaliśmy. Dlatego dzisiaj apelujemy do państwa, żeby zainteresować się tym programem. Tutaj można uzyskać do 100% dofinansowania do kwoty 134 200 zł. Program, już dzisiaj wiem, na pewno będzie przedłużony. Najprawdopodobniej do 30 listopada tego roku. Dzisiaj to jest procedowane, dlatego jest trochę czasu. Natomiast jest to program dobry i zachęcam do skorzystania – powiedział Paweł Łapacz, prezes WFOŚiGW.
Do zespołu dołączyła też wiceprezes Agnieszka Miza z 10-letnim doświadczeniem pracy w Funduszu, co ma też pomóc z usprawnieniem startu nowej odsłony programu Czyste Powietrze.
– Myślę, iż z panem prezesem stworzymy wspólnie dobry team, iż będziemy się wzajemnie uzupełniać i wspierać. Jesteśmy na etapie podziału kompetencji. Kto za jaki pion będzie odpowiadał. Myślę, iż niedługo się porozumiemy w tej kwestii i będziemy wspólnie mogli rozwiązywać wszystkie problemy – powiedziała Agnieszka Miza.
– Program wraca 31 marca. Program w tej chwili jest udoskonalany, jest dopracowywany w szczegółach, przyjmowane są kolejne dokumenty formalne. Ja dzisiaj nie mogę w szczegółach się wypowiedzieć. Autorem programu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to tam należy kierować pytania szczegółowe. Natomiast uzbrajając się w kilka dni, kilka tygodni cierpliwości, jestem przekonany, iż za chwilę już wszystko będzie wiadomo. Kwestia tych nadużyć, które były podstawą do zatrzymania programu, nie ułatwiają nam tego przyspieszenia. Z jednej strony chcemy przyspieszać, z drugiej strony jesteśmy zobligowani i zmuszeni do tego, żeby bardzo mocno weryfikować te wnioski. Każdy wniosek jest poddawany do pogłębionej kontroli. Realizujemy dużo kontroli zewnętrznych. To też w pewien sposób przedłuża weryfikację wniosków. Natomiast mam nadzieję, iż już w najbliższych miesiącach ta sytuacja się unormuje – dodał Paweł Łapacz.
Także edukacja jest ważnym aspektem, na który WFOŚiGW kładzie nacisk.
– Edukacja jest naszym sztandarowym programem, także cieszę się, iż będę mogła współpracować przy opracowywaniu wspólnie z pracownikami tych wniosków. Na tą chwilę edukacja znajduje się w pionie pana prezesa. Zobaczymy, co będzie dalej. Natomiast jest oczywiście bardzo ważna. Zachęcamy wszystkich do składania wniosków na interesujące edukacyjne projekty, na warsztaty, na konferencje – dodała Agnieszka Miza.
Prezes Wojewódzkiego Funduszu zachęca do wysyłania wniosków w programie Czyste Powietrze i Czyste Powietrze dla Powodzian, a o ile mamy jakieś wątpliwości, to pracownicy służą pomocą.
– Program Czyste Powietrze jest programem niezwykle korzystnym dla beneficjentów, dla właścicieli domów jednorodzinnych. Ja tę niską popularność tej odsłony powodziowej dostrzegam w tym, iż jest pewna dezorientacja w społeczeństwie, czy można skorzystać z tego programu, czy nie można skorzystać. Też mamy szereg firm, które faktycznie popularyzują ten program, więc ja dzisiaj apeluję do tego, aby zainteresować się, skorzystać z tego programu, natomiast aby zrobić to świadomie, żeby to zrobić mądrze, żeby weryfikować te oferty, które są do nas składane, żeby korzystać z punktów informacyjnych w gminach, które dostarczą wszelkich obiektywnych informacji dla beneficjentów – tłumaczył prezes Paweł Łapacz.