„Czy istnieje granica wieku, po której przekroczeniu kobiety stają się „niewidzialne” dla reszty społeczeństwa? Granica, kiedy zaczynają wycofywać się z wielu obszarów życia znikając m.in. z gabinetów ginekologicznych? Eksperci biją na alarm: Kobieta w każdym wieku powinna odbyć wizytę ginekologiczną przynajmniej raz w roku. Okazuje się, iż aż jedna czwarta Polek powyżej 59. roku życia nie chodzi do ginekologa, bo… uważa, iż już nie potrzebuje!
Jak pokazały wyniki badania opinii [1] , prawie co trzecia respondentka po 59 roku życia, w tym z niepełnosprawnością, nie odwiedziła ginekologa na przestrzeni ostatnich dwóch i więcej lat, a ok. 14% pytanych nie pamiętało, kiedy taka wizyta miała miejsce. Z kolei badanie zrealizowane w 2022 roku wykazało, iż aż 77% kobiet z niepełnosprawnością nie było w ciągu ostatniego roku u ginekologa, a 22% przyznało, iż nie było nigdy w życiu. Wśród Polek w wieku rozrodczym, 72% przyznało, iż ma świadomość, iż regularne wizyty u ginekologa i badania pomagają wcześnie wykryć groźne choroby. Niestety tylko 1/3 Polek chodzi regularnie do ginekologa [2].
W Polsce jest ok. 5,5 mln kobiet w wieku senioralnym, a z uwagi na starzejące się społeczeństwo do 2050 roku kobiety te będą stanowiły 22,2% ogółu ludności kraju.[3] Zdaniem ekspertów, wiek nie zwalnia z konieczności wykonywania profilaktycznych badań ginekologicznych, a zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników wskazują na zasadność wykonywania wymazu cytologicznego minimum co 3 lata oraz testu w kierunku HPV raz na 5 lat [4]. Niestety, z badania opinii na temat profilaktyki ginekologicznej przeprowadzonego przez SW Research [5] na zlecenie Gedeon Richter Polska, inicjatora kampanii W kobiecym interesie oraz Fundacji Watch Health Care, kobiety po 59 roku życia nie wiedzą jak często należy wykonywać badania cytologiczne (20%) oraz testu na HPV (aż 63%).
– W gabinetach, w których przyjmuję, do rzadkości należą wizyty kobiet w wieku 59+, a jeżeli do nich dochodzi, to nigdy lub prawie nigdy nie mają charakteru wizyty profilaktycznej. Zawsze zastanawiam się, z czego to wynika. Czy po przekroczeniu pewnej granicy wieku dochodzimy do wniosku, iż ginekologia nas już nie dotyczy? Nic bardziej mylnego! Kobieta w każdym wieku powinna pójść do ginekologa przynajmniej raz w roku – mówi dr Joanna Bonarek-Sztaba, ginekolog, położnik. – Istnieją schorzenia ginekologiczne, jak np. stany zapalne w obrębie miednicy mniejszej, które przytrafiają się kobietom w wieku 35, ale również 75 lat. Niestety mamy tendencję do przypisywania wielu niedyspozycji wiekowi myśląc, iż po prostu tak musi być, a do tego tendencję tę projektujemy na przyszłe pokolenia i w ten sposób tkwimy w błędnym kole – dodaje dr Bonarek-Sztaba.
We wspomnianym badaniu opinii przeprowadzonym na grupie kobiet 59+, w tym kobiet z niepełnosprawnościami [6] , co czwarta respondentka stwierdziła, iż z racji na wiek, nie widzi potrzeby wizyty u ginekologa.
Badanie zrealizowane przez naszą Fundację z inicjatywy i w kooperacji z firmą Gedeon Richter potwierdziło, iż my, kobiety, niestety wciąż zbyt często nie widzimy potrzeby zadbania o siebie – mówi Milena Kruszewska, prezes Fundacji Watch Health Care. – Chodzimy do lekarza z dziećmi, z mężem, z wnukami, wiemy, iż same ze sobą też powinnyśmy, ale ciągle jest coś ważniejszego.
Dobrze, iż jest kampania, w której możemy głośno przypominać o tym, iż wizyta u ginekologa jest przejawem dbania o siebie, i która umożliwia skorzystanie z takiej wizyty. Kampania W kobiecym interesie jest w interesie nas wszystkich – podkreśla, przypominając jednocześnie, iż WHO przewiduje, iż do 2030 roku 1 na 6 osób na świecie będzie miała co najmniej 60 lat – Żyjemy dłużej, ale żebyśmy mogli cieszyć się dłużej jakością tego życia, musimy o siebie zadbać – mówi Kruszewska.
Dostrzegamy! Badamy. W kobiecym interesie.
Dlaczego nie dbamy o swoje zdrowie intymne?
Najczęstszą przyczyną zaniechania badań ginekologicznych przez kobiety po 59 roku życia, w tym kobiety z niepełnosprawnościami, jest brak dolegliwości (aż 40% uczestniczek badania). Dodatkowo, w ciągu ostatnich trzech lat 39% respondentek nie miało lub nie pamięta, czy miało wykonane badanie cytologiczne, a aż 90% testu HPV [7] . Dlatego właśnie tegoroczna, 5. już edycja kampanii „W kobiecym interesie”, skupia uwagę na kobietach w wieku 59+, w tym kobietach z niepełnosprawnościami, konsekwentnie przypominając o konieczności badań ginekologicznych.
-Jako firma farmaceutyczna, która od dekad wspiera kobiety, bacznie obserwujemy i wsłuchujemy się w ich potrzeby. W tym roku, w ramach 5. edycji kampanii W kobiecym interesie, którą prowadzimy pod hasłem Dostrzegamy! Badamy., skupiamy się na kobietach po 59 roku życia oraz z niepełnosprawnościami. Nasze działania mają być odpowiedzią na negatywny trend związany ze znikaniem pacjentek z gabinetów ginekologicznych.
Ruszamy w Polskę naszym mobilnym gabinetem ginekologicznym, aby pokazać, iż kobiety nie są i nie mogą być niewidzialne, a ich potrzeby dbania o zdrowie nie mogą znikać wraz z wiekiem.
Pamiętajmy, iż z upływem lat, w organizmie kobiety zachodzą istotne zmiany, przez co badania prewencyjne odgrywają kluczową rolę w zachowaniu dobrej jakości życia – mówi Aneta Grzegorzewska, dyrektor ds. korporacyjnych i relacji zewnętrznych Gedeon Richter Polska, inicjatora kampanii W kobiecym interesie.
Weź udział w bezpłatnych badaniach ginekologicznych w MGG
Mobilny Gabinet Ginekologiczny kampanii „W kobiecym interesie. Dostrzegamy. Badamy” już wyruszył w trasę! Odwiedzi 8 miast w trzech województwach. Był już w Łodzi i Zduńskiej Woli. Przed nami: Zielona Góra 02.06, Międzyrzecz 03.06, Strzelce Krajeńskie 04.06, Szczecin 09.06, Świnoujście 10.06, Międzyzdroje 11.06.
Zainteresowane kobiety będą mogły skorzystać z darmowych konsultacji ginekologicznych oraz badań (cytologiczne,
USG, test HPV), a także z konsultacji z fizjoterapeutką uroginekologiczną. Mobilny Gabinet Ginekologiczny spełnia wymogi bezpieczeństwa oraz jest specjalnie przystosowany, by przyjąć pacjentki z niepełnosprawnościami.
Jak można się zapisać na badania?
Na badania mogą zapisać się wszystkie kobiety, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet 59+, bez względu na miejsce zamieszkania, narodowość czy stopień niepełnosprawności. Wymogiem jest posiadanie ze sobą dowodu osobistego lub paszportu.
W trosce o komfort kobiet zapisy będą odbywały się dwutorowo:
- pacjentki bez orzeczenia o niepełnosprawności mogą zapisać się na wizytę osobiście, w dniu badania, na miejscu,
- pacjentki w wieku 59+ (rok urodzenia 1964 i wcześniej) w tym z niepełnosprawnością mogą umawiać się na badanie pod numerem telefonu 452 852 886 (od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00, w soboty i niedziele od 8:00-16:00) lub e-mailowo: zapisy@wkobiecyminteresie.pl (konieczne podanie numeru Legitymacji Osoby z Niepełnosprawnością).
Więcej na www.wkobiecyminteresie.pl
- [1,5] Badanie opinii na temat profilaktyki ginekologicznej, SW Research na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska oraz Fundacji Watch Health Care, z celową próbą Polek powyżej 59 roku życia, ze wsi i miast do 100 tys. mieszkańców, w tym 61 ankiet z kobietami ze stwierdzoną niepełnosprawnością, 332 ankiety
- [2] Badanie zrealizowane przez Instytut ARC Rynek i Opinie na zlecenie Gedeon Richter Polska, maj-czerwiec 2022 r. CAWI,
N= 201 kobiet z niepełnosprawnościami ruchowymi, wzroku i słuchu. Badanie zrealizowane we współpracy z Fundacjami: Avalon, Kulawa Warszawa i Integracja, Polskim Związkiem Głuchych oraz Polskim Związkiem Niewidomych. - [3] Raport: Sytuacja osób starszych w Polsce w 2021 r., GUS, GUS Białystok, Warszawa, Białystok 2022
4 Schemat postępowania w skriningu podstawowym raka szyjki macicy Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) — czerwiec 2022 roku - [6,7] Badanie opinii na temat profilaktyki ginekologicznej, SW Research na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska i Fundacji Watch Health Care, z celową próbą Polek powyżej 59 roku życia, ze wsi i miast do 100 tys. mieszkańców, w tym 61 ankiet z kobietami ze stwierdzoną niepełnosprawnością, 332 ankiety