Dawna bursa w Opolu zmieni oblicze. Ma tam powstać Struga_Hub

opolska360.pl 4 miesięcy temu

Bursa przy ulicy Struga w Opolu niszczeje od kilkunastu lat. I długo wydawało się, iż ten stan będzie trwać. Tymczasem na początku 2023 obiekt kupił prywatny inwestor. Od tego czasu nic tam się jednak nie działo. Okazuje się jednak, iż właściciel ma względem dawnej bursy ambitne plany. Chce tam stworzyć projekt „Struga_Hub”.

– Ma to być obiekt typu mix-use łączący w sobie funkcje rozrywkowe, gastronomiczne, usługowe, rekreacyjne, biznesowe i noclegowe. Jak zapewnia inwestor w tej chwili prowadzone są prace projektowe, za które odpowiedzialna jest wrocławska pracownia architektoniczna Q2 Studio – poinformował Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Warto przypomnieć, iż w ubiegłym roku ratusz informował, iż obiekt nie może pełnić funkcji mieszkalnej i noclegowej. Była to odpowiedź na spekulacje, iż nowy właściciel może przerobić bursę na apartamentowiec. Urzędnicy zaznaczali, iż uniemożliwiają to zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wykluczające takie funkcje.

– Obiekt ma służyć usługom. Mowa m.in. o administracji, kulturze, nauce, opiece zdrowotnej, turystyce czy obsłudze ludności i przedsiębiorstw – wyliczał wówczas Adam Leszczyński, rzecznik ratusza.

Struga_Hub – obiekt z historią

Historia bursy, w której ma powstać Struga_Hub, zaczyna się w 1956 roku. Prawdopodobnie równocześnie z budową pobliskiej szkoły, której głównym inwestorem była Cementownia „Piast”. W 1957 roku szkoła ta otrzymała nazwę „Technikum Przemysłu Budowlanego Materiałów Wiążących”, w tej chwili znana jako Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica. Internat, który w późniejszym czasie stał się bursą, był popularnym miejscem zakwaterowania dla uczniów.

W 2000 roku budynek przejęła Politechnika Opolska, która planowała przekształcić go w mieszkania dla nauczycieli. Nigdy jednak do tego nie doszło. Funkcjonował tam Dom Studenta Nr 5 ARCHIMEDES, który jednak nie zdobył dużej popularności. W 2008 roku budynek bursy wrócił do miasta.

Przed laty miasto miało plan, aby zaadaptować gmach na swoje potrzeby. Okazało się jednak, iż szacunkowe koszty prac budowlanych wynoszą kilkadziesiąt milionów złotych. A więc tyle, ile kosztować miało wykonanie nowego gmachu ratusza od podstaw.

Zanim ratusz znalazł kupca na bursę, było kilka prób sprzedaży.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału