Dawny DomExpo zyska nowe życie jako Centrum Dziedzictwa i Sztuki

opowiecie.info 4 godzin temu

Ponad 100 lat historii, nowy rozdział i drugie życie. Na początku XX wieku działała tu cementownia, później magazyny zbożowe, a kilka lat temu DomExpo. Teraz obiekt przy ul. Kępskiej zaczyna nowe życie jako Silesia – Centrum Dziedzictwa i Sztuki.

Właścicielami nieruchomości stało się Muzeum Śląska Opolskiego (3/5 udziału i wkładu finansowego dzięki dotacji Samorządu Województwa Opolskiego) i Uniwersytet Opolski (2/5 udziału i wkładu finansowego). Łączny koszt zakupu to pięć milionów złotych.

Nazwa nawiązuje do historycznej Cementowni „Silesia”, obiekt składa się z trzech kondygnacji idealnych pod magazyny studyjne, do tego nowoczesna sala eventowa z pełnym zapleczem multimedialnym i gastronomicznym, przestrzeń konferencyjna VIP oraz pomieszczenia, które z powodzeniem posłużą działaniom edukacyjnym, wystawienniczym i społecznym. Obiekt posiada również rozległy, utwardzony parking z 341 miejscami parkingowymi.

Do budynku przy ul. Kępskiej zostanie przeniesiona zawartość magazynów muzealnych znajdujących się w tej chwili m.in. przy ul. Gminnej i ul. Oleskiej, które od lat nie spełniały standardów nowoczesnego muzealnictwa.

Uczelnia zamierza natomiast przenieść tutaj swój bogaty księgozbiór, zamierza też stworzyć miejsce dla inicjatyw uniwersyteckiego Wydziału Sztuki.

Kultura i nauka łączą siły dla regionu

Z imponującą powierzchnią użytkową ponad 20 000 m², Silesia ma szansę stać się unikalnym miejscem na mapie regionu. To przestrzeń, która dzięki zaangażowaniu wielu instytucji i specjalistów zyska nowe życie i spełni wiele potrzeb kulturalnych i naukowych.

O tym, jak ważna i wielowymiarowa jest to inwestycja, przekonuje Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.

Chcemy zrobić z tego miejsca przestrzeń dla kultury, sztuki i turystyki. Chcemy je trochę ożywić, ale też odczarować. Miało różną historię. Dziś, dzięki stabilnym partnerom, to miejsce zyskuje nowe znaczenie – jako dziedzictwo miasta i regionu – wyjaśnił wicemarszałek.

Partnerzy i przyszli lokatorzy obiektu nie kryją zadowolenia.

To znakomita przestrzeń do działań artystycznych. Nasz Wydział Sztuki w końcu zyska miejsce nie tylko do tworzenia, ale i do prezentowania swoich prac. Mamy też możliwość udostępniania księgozbioru na nowoczesnych zasadach – podkreślił prof. Jacek Lipok, rektor Uniwersytetu Opolskiego.

Nowoczesne powierzchnie magazynowe to wyzwanie, przed którym wiele lat stało Muzeum Śląska Opolskiego.

To spełnienie marzeń naszej instytucji – profesjonalna przestrzeń do przechowywania zbiorów, ale też możliwość prowadzenia edukacji i wystaw. Dotąd brakowało nam takiego miejsc – dodała Iwona Solisz, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.

Według zamierzeń nowych właścicieli ma to być miejsce przyciągające mieszkańców, turystów, pasjonatów historii, sztuki i dziedzictwa przemysłowego. W nowej lokalizacji powstaną interaktywne przestrzenie do zwiedzania, pracownie konserwatorskie, ekspozycje czasowe i multimedialne wystawy. Obiekt ma ogromny potencjał do organizacji wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i komercyjnych o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż inwestycja ta ratuje dziedzictwo poprzemysłowe Opola. DomExpo znajduje się na terenach po dawnych cementowniach – przestrzeniach o unikalnej wartości historycznej i symbolicznej.

Idź do oryginalnego materiału