Dawny szpital zaprojektowany przez Maxa Berga stał się Wydziałem Matematyki PWr.

miejscawewroclawiu.pl 1 rok temu

Budynki przy ul. Hoene-Wrońskiego zaprojektował na początku XX wieku Max Berg. Początkowo kompleks pełnił funkcję siedziby Miejskiego Szpitala Dziecięcego, natomiast po II wojnie światowej działały tam m.in. kliniki wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2015 roku obiekt kupiła Politechnika, a w 4 lata później rozstrzygnięto przetarg na przebudowę. Aktualnie budynek jest już do dyspozycji studentów.

Budynki szpitalne, wymagające remontu generalnego, zostały zakupione przez Politechnikę Wrocławską za niemal 7 mln złotych.

Decyzja o zakupie nie była łatwa, ale od razu było widać, iż stanowi on wspaniałe uzupełnienie naszego kampusu. Zakochałem się w nim, gdy tylko do niego wszedłem, choć wyglądał wtedy strasznie. Największe wrażenie robiły secesyjne wykończenia. To było coś wspaniałego i nie miałem wątpliwości, iż gmach powinien stać się częścią PWr – mówił prof. Tadeusz Więckowski, rektor uczelni w latach 2008-2016.

Kilkuletnie prace na terenie obiektu, prowadzone pod nadzorem konserwatorskim, niedawno dobiegły końca. Większy budynek i łącznik, które w nomenklaturze PWr noszą nazwę C-19 i C-21, stały się siedzibą Wydziału Matematyki. Do dyspozycji naukowcy i studenci otrzymali ok. 120 pomieszczeń dydaktycznych i biurowych. W drugim, mniejszym budynku (C-20) powstaje Wydział Medyczny. Tam na naukowców i studentów czeka ponad 40 pomieszczeń, w tym planowane specjalistyczne laboratoria i pracownie.

Dziś większy gmach przekazuję Wydziałowi Matematyki, a niedługo jego mniejszego sąsiada przekażę Wydziałowi Medycznemu. Matematyka jest na PWr od dawna i już w tym budynku zostanie, a na medyków musimy jeszcze trochę zaczekać i ufam, iż jeszcze sam ich stąd wyprowadzę w inne miejsce – mówił podczas oficjalnego otwarcia wydziału prof. Arkadiusz Wójs, rektor uczelni. – Pierwotnie w tym mniejszym budynku planowaliśmy umieścić organizacje studenckie, ale gwarantuję, iż studenci na tej przejściowej zmianie planów nie stracą – dodał.

Obecnie na Wydziale Matematyki, pod opieką 80 dydaktyków, uczy się ponad 600 studentek i studentów. Całkowity koszt modernizacji kompleksu wraz z wyposażeniem obiektu to blisko 50 mln zł.

Foto: mat. Politechnika Wrocławska / Zbiory Fotopolska/Neo

Idź do oryginalnego materiału