Zakończyło się „Opolskie Edukatorium” w Kamieniu Śląskim. Założeniem tego projektu było przybliżenie słuchaczom tematyki śląskiej. Podczas dwóch dni uczestnicy debatowali na temat języka, kultury, historii i bytności Ślązaków w przestrzeni publicznej.
– Chcemy dać dużą dawkę wiedzy o różnych aspektach śląskiej tożsamości. O śląskości, języku, literaturze – mówi dr Agnieszka Tambor z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Jednym z poruszanych tematów był przekaz międzypokoleniowy oraz jego ogromny wpływ na przekazywanie dziedzictwa kulturowego.
– Nie ma nic lepszego, niż uczenie dziecka w domu co najmniej dwóch kodów językowych, czyli jeżeli umiecie mówić po polsku i po śląsku to trzeba to robić, także w innych językach, po angielsku czy po niemiecku – podkreśla Wojciech Glensk, dziennikarz radiowy.
– Słyszę tu więcej polskiego niż śląskiego. Jako doświadczony nauczyciel, uczyłem polskiego, śląskiego i niemieckiego, powiem, iż najważniejsza jest autentyczność. Trzeba zawsze mówić w języku docelowym i umożliwiać odbiorcom immersję. Niestety tego tu nie widzę – dodaje Adam Kubik, nauczyciel języka śląskiego.
Sporą część odbiorców stanowili właśnie reprezentanci grupy etnicznej Ślązaków i wśród nich nie brakowało podobnych opinii. Drugie tego typu edukatorium odbywało się w tym samym czasie w Rudzie Śląskiej. Wydarzenie było częścią programu studiów podyplomowych „Region – Język i Kultura” na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Agnieszka Tambor, Wojciech Glensk, Adam Kubik:
Autor: Maria Honka