Dlaczego dziecko ssie i gryzie koszulkę? W tym jednym przypadku to niebezpieczne

mamadu.pl 11 miesięcy temu
Zdjęcie: Stymulacja jamy ustnej odgrywa istotną rolę w rozwoju dziecka. fot. 4559585/123rf


Zapewne pamiętasz, jak twoje dziecko niemalże wszystko wkładało do ust. Palce, całe rączki, gryzaki, zabawki. Niemowlę w ten sposób poznaje otaczający go świat i przygotowuje się do jedzenia pokarmów. Jednak widok przedszkolaka czy jeszcze starszego dziecka, które wkłada do buzi, a potem gryzie lub ssie swoją koszulkę, może zaskoczyć. Sprawdź, czym to jest spowodowane.


Zdarza się, iż starszaki wkładają do buzi mankiet, dekolt bluzki lub rąbek koszuli. Ssą lub gryzą materiał aż do momentu, w którym zrobią w nim dziurę. Takie zachowanie martwi rodziców, którzy od razu doszukują się różnego rodzaju problemów rozwojowych.

Dlaczego ssie koszulkę?


Stymulacja jamy ustnej odgrywa istotną rolę w rozwoju dziecka. – Poszukiwanie motoryki jamy ustnej jest zakorzenione w naszych najbardziej podstawowych metodach samoregulacji i uspokojenia – mówi terapeutka dziecięca Monal Patel.

Już niemowlęta dzięki ssania próbują zaspokoić swoje podstawowe potrzeby, np. głód, pragnienie. Ssanie pomaga im uspokoić się i wyciszyć. Niektóre przedszkolaki, a choćby i starsze dzieci, przez cały czas mogą próbować stymulować usta i szczękę w ten sposób.

– To głębokie napięcie może działać kojąco na dzieci, które szukają samodzielnych i przewidywalnych sposobów na ukojenie – dodaje Patel. Dzieci, które uspokajają się w ten sposób, najczęściej żują właśnie koszulkę, bo to ona jest łatwo dostępna. Zawsze jest w pobliżu.

To powód do zmartwienia?


Fakt, iż ssanie jest czymś naturalnym, nie oznacza, iż w miarę rozwoju dziecka może zostać zbagatelizowane. O ile w przypadku niemowląt takie zachowanie nie powinno niepokoić, to w przypadku starszaków powinniśmy zwrócić na nie szczególną uwagę.

– Trzyletnie dzieci zwykle przestają wkładać do ust różne rzeczy. Widziałam jednak, jak czwartoklasiści wkładali do ust kołnierzyk bluzki – zaznacza Laura Grashow, psychoterapeuta, psycholog kliniczny. Zdaniem Grashow, żucie koszuli to nieszkodliwy sposób, który pomaga się uspokoić i skupić.

Gryzienie koszuli może być jednak niebezpieczne. Wkładanie do ust materiału z guzikami lub innymi drobnymi ozdobami może doprowadzić do zadławienia. Niekiedy gryzienie może być oznaką lęku czy problemów rozwojowych. jeżeli wspomniane zachowanie powtarza się, warto skonsultować je z lekarzem.

Porozmawiaj (ale na spokojnie)


Twoje dziecko wkłada do ust mankiet lub kawałek bluzki? Porozmawiaj z nim o tym. Najważniejsze, aby twoja postawa była nieoceniająca. Nie krytykuj, nie wyśmiewaj i absolutnie nie krzycz. Twoim najważniejszym celem jest dowiedzenie się, czy twoje dziecko jest świadome tego, co robi.

Zdarza się, iż maluchy nie zdają sobie z tego sprawy, a dopiero gdy zwrócisz im uwagę, zauważają swoje zachowanie. Nie pozwól, by twoja pociecha poczuła się zawstydzona czy gorsza z tego powodu. jeżeli twoje dziecko jest świadome swojego zachowania, zapytaj, jaki jest jego cel. Czy gryzienie, ssanie w czymś mu pomaga? Postaraj dowiedzieć się jak najwięcej.

Zdarza się, iż ssanie, gryzienie jest przejściowym zachowaniem, które mija samoistnie. Wówczas nie powinno stanowić większego problemu. Jednak w przypadku, gdy się notorycznie powtarza i negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie, koniecznie należy coś z tym zrobić.

Spróbuj pomóc


Przyjrzyj się, kiedy, w jakich sytuacjach dziecko najczęściej wkłada ubranie do buzi. jeżeli przed śniadaniem (bo jest głodne), przygotuj drobne, poranne przekąski. jeżeli podczas odrabiania lekcji (bo jest zdenerwowane), podpowiedz, jak radzić sobie ze stresem.

Dziecko, które gryzie ubrania, szuka stymulacji. Zaproponuj mu odpowiednie, dedykowane do tego przedmioty, np. gryzaki. By ograniczyć ssanie koszuli, postaraj się "zająć" ręce dziecka, tak by odwrócić jego uwagę od problematycznego nawyku. W przypadku, gdy ssanie powtarza się notorycznie, dotyczy starszych dzieci, warto skonsultować się ze specjalistą.

Źródło: verywellfamily.com


Idź do oryginalnego materiału