Można zrezygnować z nieobowiązkowego przedmiotu
W nowym roku szkolnym 2025/2026 do szkół wejdą dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. Ten drugi jest o tyle kontrowersyjny, iż zastąpi dotychczasowe Wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ) i początkowo Ministerstwo Edukacji Narodowej planowało go zrobić przedmiotem obowiązkowym. W programie nauczania mają być treści związane m.in. ze zdrowiem psychicznym, dojrzewaniem, płciowością i edukacja seksualna, co nie wszystkim się spodobało.
Niektórzy są zdania, iż taka tematyka ułatwi obecnemu rządowi indoktrynację uczniów i sprawi, iż dzieci i młodzież będą się na lekcjach uczyły "szkodliwych treści". Część rodziców już zapowiedziała, ze nie chce, by ich dzieci uczyły się o np. o środowisku LGBT i planuje od razu na początku września zrezygnować z przedmiotu.
By uczeń nie musiał chodzić na nieobowiązkowy przedmiot w szkole podstawowej (klasy IV-VIII) i w szkole średniej, trzeba będzie napisać specjalne oświadczenie. Jak zapowiedziała Barbara Nowacka, szefowa MEN, zanim przedmiot rozpocznie się w poszczególnych klasach, nauczyciel odpowiedzialny za przedmiot oraz wychowawcy klas przeprowadzą z rodzicami spotkanie informacyjne.
Podczas zebrania zostanie rodzicom przedstawiony program nauczania przedmiotu, cele lekcji, podręczniki oraz materiały edukacyjne, z których pedagodzy będą korzystali na lekcjach.
Jak złożyć rezygnację z edukacji zdrowotnej?
Rodzice uczniów niepełnoletnich, którzy będą chcieli po uzyskaniu wszystkich informacji przez cały czas wypisać dziecko z edukacji zdrowotnej, będą musieli złożyć pisemną rezygnację z przedmiotu do dyrektora placówki edukacyjnej. Tak dokument do szkoły należy dostarczyć do 25 września danego roku szkolnego.
Uczniowie pełnoletni sami mogą złożyć taką rezygnację w szkole. Po złożeniu takiej rezygnacji uczniowie nie mogą w późniejszym terminie wycofać jej w trakcie roku szkolnego. Takie stanowisko MEN zgłosił w odpowiedzi na pytanie Rzeczniczki Praw Dziecka.
Jak będzie wyglądała edukacja zdrowotna?
Jak zapowiedział MEN, na lekcjach edukacji zdrowotnej będzie poruszonych 11 bloków tematycznych: wartości i postawy, zdrowie fizyczne, aktywność fizyczna, odżywianie, zdrowie psychiczne, zdrowie społeczne, dojrzewanie (w szkołach podstawowych), zdrowie seksualne, zdrowie środowiskowe, internet i profilaktyka uzależnień oraz system ochrony zdrowia (w szkołach ponadpodstawowych).
Grupy, w których będą prowadzone zajęcia, mogą liczyć maksymalnie 24 osoby, dlatego klasy będą dzielone na mniejsze grupy. Będzie też możliwość podzielenia ich na jeszcze mniejsze przy okazji tematów związanych ze zdrowiem psychicznym, seksualnym oraz dojrzewaniem.
Ostatnio MEN podał również to, jakie kwalifikacje muszą mieć nauczyciele uczący edukacji zdrowotnej. Poinformowano, iż może to być 2 i więcej pedagogów lub specjalistów z danej dziedziny zdrowotnej, którzy będą odpowiadali za bloki tematyczne. Obok nauczycieli biologii, WDŻ, wychowania fizycznego, mogą też uczyć np. dentyści, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni czy fizjoterapeuci.