Ferie zimowe rozpoczną się 20 stycznia i potrwają do 2 marca. Jako pierwsi rozpoczną je uczniowie w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim (20 stycznia – 2 lutego). I właśnie dla tych regionów Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej rozpoczęła nabór wniosków o dofinansowanie organizacji wypoczynku zimowego dla dzieci ze szkół podstawowych.
Jak czytamy na stronie fundacji, w konkursie "odLOTTOwe ferie 2025" można otrzymać darowiznę celową na sfinansowanie zimowiska w wysokości 10 tys. lub 17 tys. zł – w zależności od wybranej przez beneficjenta opcji.
Ferie zimowe 2025. Oni dają dotacje na wypoczynek dla dzieci. Jak ją dostać
Co ważne, program nie jest skierowany do rodziców. Mogą z niego skorzystać organizacje pozarządowe, takie jak fundacje i stowarzyszenia, a ponadto m.in. samorządy, szkoły, instytucje kultury, koła gospodyń wiejskich, a także osoby prawne i jednostki administracyjne, które prowadzą działalność pożytku publicznego.
Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!
Oprócz tego trzeba spełnić inne warunki. Organizacje, które chcą zdobyć dofinansowanie, muszą mieć siedzibę na terenach gmin wiejskich lub wiejsko-miejskich, w których liczba mieszkańców nie przekracza 30 tys. Ponadto organizator zimowiska nie może osiągnąć z tego tytułu żadnego zysku, a obóz musi odbyć się w Polsce i w terminie zgodnym z harmonogramem tegorocznych ferii zimowych.
Co więcej, takie zimowisko musi trwać 5 dni roboczych i musi wziąć w nim udział przynajmniej 10 osób, nie są też dozwolone noclegi. Wnioski w pierwszym naborze można składać do 11 stycznia. Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie Fundacji LOTTO.
Od 2026 roku ferie zimowe po nowemu
W tym roku odbędą się cztery tury ferii zimowych 2025:
20 stycznia – 2 lutego: województwo kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie,
27 stycznia – 9 lutego: województwo podlaskie, warmińsko-mazurskie,
3-16 lutego: województwo dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
17 lutego – 2 marca: województwo lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie.
Od przyszłego roku szykują się jednak zmiany, a rodzice i uczniowie pożegnają się z dotychczasowym modelem znanym od lat. Ministerstwo Edukacji Narodowej ujawniło niedawno nowy harmonogram i mają być trzy tury przerwy zimowej. Nowy system oznacza ponadto zakończenie dotychczasowego modelu na tzw. zakładkę, który pozwalał na częściowe nakładanie się terminów ferii z różnych województw.
Zgodnie z rozporządzeniem MEN uczniowie z województw mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego rozpoczną odpoczynek zimowy 19 stycznia, a zakończą 1 lutego 2026.
Druga tura (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie, opolskie) przewidziana jest pomiędzy 2 a 15 lutego 2026. Ostatnia grupa uczniów (podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie) będzie miała ferie od 16 lutego do 1 marca 2026.
Resort tłumaczy zmiany wyrównaniem liczby uczniów odpoczywających w każdym tygodniu. – W niektóre tygodnie było tylko 29 proc. dzieci na feriach, a w niektóre ponad 36 proc., a teraz będzie bardziej równomiernie – powiedziała wiceministerka edukacji Katarzyna Lubnauer w rozmowie z Radiem ZET.