Dobra wiadomość dla tysięcy rodzin. W życie wszedł nowy urlop dla rodziców

g.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. istock/Diego Cerro Jimenez


W życie weszły przepisy wprowadzające długo wyczekiwany dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji. Nowe regulacje to przełom w podejściu do opieki nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie lub chorymi. Wreszcie czas spędzony przy inkubatorze nie odbiera rodzicom wspólnych chwil z pociechą po powrocie do domu.
Narodziny dziecka to dla rodziców wyjątkowy moment, pełen emocji, nadziei i wzruszeń. Jednak, gdy maluch przychodzi na świat zbyt wcześnie lub z powodu komplikacji musi zostać w szpitalu, euforia miesza się z niepokojem i lękiem o jego zdrowie. W takich sytuacjach każdy dzień przy inkubatorze staje się walką - nie tylko o życie noworodka, ale też o spokój ducha opiekunów. Dotychczas obowiązujące przepisy nie brały pod uwagę tych trudnych okoliczności. Teraz to się zmienia - rodziny zyskują realne wsparcie i czas, który wcześniej im umykał.


REKLAMA


Zobacz wideo Lepszy urlop macierzyński niż żłobek za rogiem


Kiedy przysługuje dodatkowy urlop macierzyński? Nowe prawo weszło w życie 19 marca
Dla rodziców wcześniaków każdy dzień spędzony w szpitalu to emocjonalna huśtawka. Niestety, dotąd te trudne dni były zaliczane do urlopu macierzyńskiego, co oznaczało mniej czasu w opiekę nad maluchem po powrocie do domu. Nowe przepisy stanowią odpowiedź na potrzeby tysięcy rodzin - gwarantują choćby do 15 dodatkowych tygodni urlopu, zależnie od stanu zdrowia i wagi dziecka.


Oddajemy rodzicom to, co najcenniejsze, czyli czas, który mogą spędzić ze swoim maluszkiem. Ten czas rodzicom wcześniaków, rodzicom tych noworodków, które z powodów zdrowotnych dłużej niż przeciętnie zostają w szpitalu, był odbierany


- mówiła podczas briefingu prasowego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Zobacz też: Mogą zyskać dodatkowe wolne od pracy. Z tego prawa skorzystało tylko 17 proc. mężczyzn
Dodatkowy urlop przysługuje rodzicom dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży lub noworodków hospitalizowanych co najmniej dwa dni po porodzie. W przypadku skrajnych wcześniaków - które na świat przyszły przed 28. tygodniem ciąży lub ważących poniżej kilograma - przysługuje choćby 15 tygodni dodatkowego urlopu. Opiekunowie maluszków urodzonych między 28. a 37. tygodniem ciąży z masą urodzeniową większą niż 1000 gramów, mogą liczyć na 8 tygodni. Podobnie rodzice noworodków urodzonych o czasie, jeżeli dziecko wymaga leczenia szpitalnego. Dodatkowy tydzień urlopu przysługuje za każdy tydzień spędzony przez malucha w szpitalu.


Czy dodatkowy urlop rodzicielski jest płatny? Zasiłek wynosi 100 procent podstawy
Aby skorzystać z dodatkowych dni wolnych, rodzice muszą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przed zakończeniem standardowego urlopu macierzyńskiego. Wymagane jest zaświadczenie ze szpitala oraz informacja o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko. Uzupełniający urlop nie podlega dzieleniu, a zasiłek wynosi 100 procent podstawy. Co ważne, zmiany obejmują również opiekunów, którzy byli na macierzyńskim w dniu wejścia przepisów w życie.


Dodatkowy urlop będzie przyznawany na wniosek - rodzice sami zdecydują, czy chcą z niego skorzystać. Przysługuje matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym czy adopcyjnym. Co ważne, przepisy przejściowe do ustawy obejmą m.in. pracowników, którzy będą korzystali z urlopu macierzyńskiego lub będą uprawnieni do urlopu macierzyńskiego w dniu wejścia w życie ustawy. Zasiłek za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi 100 proc. podstawy zasiłku


- poinformowało Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału