Trzy projekty z Lublina otrzymały prestiżowy znak Dobrej Praktyki URBACT. Uznano je za inspirujące inicjatywy miejskie dla całej Europy. Promują rozwój lokalnej społeczności i pokazują, jak można budować przedsiębiorczą oraz zrównoważoną przyszłość.
Lublin jako wzór dobrych praktyk miejskich
Lublin zdobył znak Dobrej Praktyki URBACT, co jest wyrazem uznania dla jego zaangażowania w innowacyjne podejście do zarządzania miastem. Wybrano trzy projekty z Lublina. Poniżej, znajduje się ich krótka charakterystyka.
Strategia Lublin 2030: wspólne kreowanie przyszłości miasta
Strategia powstała na bazie rozbudowanych konsultacji z mieszkańcami, angażując blisko 100 ekspertów oraz tysiące obywateli, którzy podczas warsztatów, gier miejskich i dyskusji dzielili się swoją wizją Lublina przyszłości. „Jaki ma być Lublin w 2030 roku?” – to pytanie, które zainicjowało 77 spotkań i 40 warsztatów. Dzięki partycypacyjnemu podejściu Lublin tworzy inteligentną strategię, odpowiadającą na potrzeby lokalnej społeczności.
Przedsiębiorcze Dzieciaki: edukacja młodych przedsiębiorców
Program edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 6-10 lat ma na celu rozwijanie przedsiębiorczości i kompetencji miękkich poprzez warsztaty, wizyty w lokalnych firmach oraz mini projekty biznesowe. Młodzi mieszkańcy Lublina uczą się podstaw funkcjonowania gospodarki, rozwijają pasje i zdobywają umiejętności potrzebne do rozwijania własnych biznesów w przyszłości.
Przestrzenie Młodych: miejsca dla rozwoju młodzieży
Lublin stworzył największą w Polsce sieć przestrzeni dedykowanych młodzieży. „Przestrzenie Młodych” oferują miejsca do nauki, spotkań towarzyskich i rozwijania pasji, co sprzyja budowaniu więzi i zapewnia przestrzeń dla młodych ludzi w ośmiu lokalizacjach miasta, m.in. na Śródmieściu, Wieniawie czy Kośminku.
Dzięki nagrodzie URBACT, projekty będą promowane w Europie, a Lublin weźmie udział w URBACT City Festival we Wrocławiu w kwietniu 2025 roku, gdzie podzieli się swoimi sukcesami z przedstawicielami innych europejskich miast.
Czego w Lublinie brakuje? Co mogło by się w naszym mieście wpisywać w jego politykę innowacji? Podziel się pomysłami w komentarzu!