Dobry start na rok 2024/2025. Nie wszyscy wiedzą, iż można dostać choćby 400 zł. najważniejszy jest czas

gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl


Jakie świadczenia przysługują dziecku, które uczęszcza do szkoły? Wbrew pozorom rodzice mogą otrzymać na ucznia choćby 400 złotych, o ile spełniają warunki i na porę dopełnią formalności. A co to za warunki? I jaki jest termin na złożenie wniosków? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.
Wprawdzie w tej chwili realizowane są wakacje, ale już teraz wielu rodziców szuka informacji o możliwym wsparciu finansowym dla uczniów. W sumie jest kilka takich świadczeń. Pierwsze to popularne "Dobry Start" zwane też niekiedy 300 plus. Oprócz tego część rodziców ma szansę również na trzy dodatki - z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, z tytułu samotnego wychowywania malucha oraz z tytułu rozpoczęcia przez pociechę nauki w szkole poza miejscem zamieszkania. W sumie można otrzymać od 300 do choćby 486 złotych na jedno dziecko i to jeszcze w wakacje. A co trzeba zrobić i w jakim terminie? Zobaczcie sami.
REKLAMA


Zobacz wideo Dni wolne w roku szkolnym 2024/25. Czeka nas rekord. 17 dni laby w grudniu


300 plus na rok szkolny 2024/2025. Nabór wniosków właśnie się rozpoczął
Najpopularniejszym świadczeniem dla uczniów w wieku od siedmiu do 20 (24 w przypadku pociechy z niepełnosprawnością) lat jest 300 plus. w tej chwili zaczął się nabór wniosków o przyznanie Dobrego Startu na rok szkolny 2024/2025. Formalności można dopełnić od poniedziałku, 1 lipca do soboty, 30 listopada. Przy czym złożyć wniosek o przyznanie 300 plus można w tej chwili jedynie drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:


Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
portal Emp@tia.
bankowość elektroniczna,
aplikacja mZUS.


Trzeba również pamiętać, iż dopełnienie formalności przed końcem sierpnia zagwarantuje wypłatę środków ze świadczenia najpóźniej do 30 września danego roku, a zwykle jeszcze w wakacje.


Nie tylko 300 plus. Niektórzy mogą się również załapać na trzy dodatki dla uczniów
Poza wspomnianym wyżej 300 plus, niektórzy uczniowie mogą również otrzymać trzy dodatki. Jednak są one zarezerwowane tylko dla tych, których rodzice pobierają zasiłek rodzinny. Co to za dodatki? Oto ich lista:


z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego - jednorazowy dodatek dla uczniów i dzieci w zerówkach, wynosi 100 złotych,
z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania - 113 złotych miesięcznie - dla uczniów, którzy mieszkają w miejscowości, w której się uczą np. w internacie czy bursie, bądź 69 złotych miesięcznie - dla uczniów, którzy dojeżdżają do szkoły w innej miejscowości.
z tytułu samotnego wychowywania dziecka - 193 złote, w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 273 złote.


A co trzeba zrobić, aby móc je otrzymać? Do końca okresu zasiłkowego, w którym rozpoczął się rok szkolny, czyli do 31 października należy złożyć wniosek o przyznanie tych dodatków. Formalności należy dopełnić w najbliższym swojego miejsca zamieszkania urzędzie gminy lub miasta. Trzeba też pamiętać, iż wnioski, które zostaną złożone po tym terminie, nie będą już rozpatrywane.
Idź do oryginalnego materiału