W Polsce uczniowie mogą skorzystać z dwóch form wsparcia finansowego- Dobrego Startu (zwanego też 300 plus) oraz dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. W sumie na jedno dziecko można otrzymać choćby 400 złotych na wyprawkę szkolną. Przy czym wcześniej trzeba złożyć stosowne wnioski i spełniać pewne warunki. Jakie? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.
REKLAMA
Zobacz wideo 300 zł to za mało? Rodzice mówią, ile kosztuje wyprawka szkolna [SONDA]
Kiedy wniosek o Dobry Start? Nowy nabór zacznie się już za kilka miesięcy
Jak podaje serwis Infor.pl, tegoroczny nabór wniosków o przyznanie 300 plus zacznie się we wtorek, 1 lipca i potrwa do niedzieli, 30 listopada 2025 roku. Po tym terminie formalności będzie można dopełnić tylko, gdy dziecko mające przynajmniej 20 lat otrzyma orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada. Poza tym trzeba też pamiętać, iż w tej chwili wnioski o przyznanie Dobrego Startu można składać wyłącznie drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:
Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
portal Emp@tia.
bankowość elektroniczna,
aplikacja mZUS.
Rodzice muszą też być świadomi, iż 300 plus przysługuje tylko dzieciom, które spełniają dwa warunki:
są w wieku od siedmiu do 20 lat (24 w przypadku dzieci z niepełnosprawnością),
uczęszczają do polskiej szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej.
Świadczenie Dobry Start nie przysługuje sześciolatkom uczęszczającym do zerówek i studentom, bo w świetle polskiego prawa nie są uczniami.
Nie tylko 300 plus. Część uczniów może liczyć na dodatek z tytułu rozpoczęcia szkoły
Poza wyżej opisanym świadczeniem 300 plus, niektórzy uczniowie mogą skorzystać również z dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Wynosi on 100 złotych i przysługuje tym osobom, które pobierają zasiłek rodzinny. Przy czym skorzystać mogą z niego dzieci: sześcioletnie, uczęszczające do zerówek, a także uczniowie od siódmego do 21. roku życia (24. jeżeli posiadają orzeczenie o niepełnosprawności). Trzeba pamiętać, iż wniosek o przyznanie dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego należy złożyć w najbliższym swojego miejsca zamieszkania urzędzie gminy lub miasta do piątku, 31 października 2025 roku. Dokumenty złożone po tym terminie nie zostaną w ogóle rozpatrzone.
Oddaj swój głos w drugiej edycji plebiscytu Jupitery Roku! Kto zostanie Gwiazdą Roku, a kto zgarnie statuetkę za Międzyplanetarny Hit Roku? O tym decydujesz Ty!